Egenin

Ege’nin pamuk tarlalarında balık hasadı!

Egeli üretici narenciye ve sebzeden sonra pamuk tarlalarında balık yetiştiriciliğine başladı. Uzmanlar, uygulamanın toprakları bir daha tarımsal amaçlı kullanılamaz hale getirme riskine dikkat çekti

Dünyanın en kaliteli pamuğunun yetiştiği Ege Bölgesinde pamuk tarlalarına balık üretme çiftlikleri kuruluyor. Özellikle Milas gibi denize yakın ve topraklarında tuzluluk problemlerinin olduğu pamuk tarlalarında çiftçiler yeterli ekonomik getiriyi sağlayamayınca çevresindeki balık üretici ve işleme tesislerinin desteği ile arazilerinin içine toprak havuzlar açarak kültür balıkçılığı yapmaya başladılar. Mutlak tarım arazisi olan pamuk tarlalarında kurulan balık çiftlikleri, özellikle Milas Ovasının tarımsal bütünlüğünü bozduğu gibi, gelecekte toprakları bir daha kullanılamaz şekilde ortadan kaldırılacak olması bölgenin tarımsal potansiyelini de olumsuz etkileyecek.

İzmir Ticaret Borsası ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü ortaklığında 2000 yılından bu yana gerçekleştirilen uzaktan algılama yöntemi ile pamuk ekim alanları ve rekolte tespit çalışmaları bu dramatik tabloyu ortaya koydu. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Bolca, yaptıkları çalışmalarda Milas ilçesindeki görülen en çarpıcı tespitin, pamuk tarlalarının balık üretme çiftliklerine dönüşmesi olduğunu söyledi.

Dünya