Edirnede

Edirne’de sel sularının seviyesi düşüyor

Bulgaristanın baraj kapaklarını açmasıyla sulara gömülen Edirnede 5 bin kişinin yaşadığı Karaağaç Mahallesine karayolu ve nehir üzerinden ulaşım sağlanamazken mahsur kalan vatandaşların yardımına iki Sikorsky helikopter yetişti. En büyük korku ise debinin daha artması

Bulgaristan 10 barajın kapaklarını açtı

Bulgaristanın üçte birinden fazlasını etkisi altına alan aşırı yağışlar Tunca, Meriç, Arda nehirleri üzerlerindeki barajları taşma noktasına getirdi

Son üç gün içinde 6 kişinin hayatını kaybettiği taşkınlarda 10 civarında barajın kapakları açıldığı belirtildi. Smolyan, Burgas, Topolovgrad ve Dobriç kentlerinde olağanüstü hal ilan edilirken, Elhovo kentinde taşkınların kritik noktaya ulaştığı 500 den fazla ailenin tahliye edildiği belirtildi. Taşkınlardan Varna, Kırcali, Haskovo kentlerinin de yoğun şekilde etkilendiği kaydedildi.

Edirne, son yılların en ağır afetlerinden birini yaşıyor. Bulgaristanın baraj kapaklarını açmasıyla sulara gömülen sınır mahallesi Karaağaç ve köylerine karayolu ve nehir üzerinden ulaşılamıyor. Suyun getirdiği esarette Karaağaçtaki vatandaşlar, mahalledeki güvenli bölgelere taşındı.

Zarar çok büyük

Taşkın en büyük zararı tarım alanlarına verdi. Yüzlerce hektarlık ekili alan suyun altında kaldı. Karaağaçta süren köprü inşaatı şantiyesi de sulara gömülen yerlerdendi.

Debi korkusu!

Meriç ve Tunca nehirlerinde daha önce su taşkınlarında en fazla 1750 metreküpe kadar yükselen debinin bu rakamın çok çok üzerine çıkacağı endişesi yaşanıyor. Taşkını “Edirnede yüz yılın felaketi” olarak niteleyerek Vali Dursun Ali Şahin şöyle konuştu:
“Sofya Büyükelçiliğinden almış olduğumuz bir yazıda, debinin çarşamba günü en son noktaya zirve yapacağı, pik yapacağı ifade ediliyor. Bakalım, bekliyoruz. Su düzeyinin 2 bin 200lere çıkması tahmin ediliyordu 2 bin 149a kadar yükseldi. Şu anda, su seviyesi 2 bin 149 metreküp saniyeden 2 bin 12 metreküp saniyeye düştü. Düşüşe rağmen teyakkuzdayız. Bulgaristanda baraj sayısı çok fazla ve bu barajların mutlaka kapaklarını açacaklar. Bu denli büyük bir felakette rağmen bir kişinin dahi burnu kanamamıştır.

Şahin, debinin Çarşamba günü en yüksek seviyeye ulaşıp ulaşmayacağına yönelik soru üzerine de, “Henüz bunu doğrulayan bir cevabı alamadık. Suyun yükseleceği konusu nereden çıktı diye sorduğumuzda bunun cevabını Sofya Büyükelçiliği araştırıyor. Bilgi edildiğinde bize ulaştıracaklar” diye konuştu.

AFAD: 618 kişi tahliye edildi

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Edirnedeki nehir taşkınlarına ilişkin bölgeden 618 kişinin tahliye edildiğini bildirdi.

AFAD, çoğunluğu Karaağaç Mahallesinde olmak üzere mahsur kalan vatandaşların 158inin helikopter aracılığıyla kurtarıldığını kaydedildi. Açıklamada, çalışmalara Genelkurmay Başkanlığından iki helikopter, sağlık Bakanlığından bir ambulans helikopterin katıldığı vurgulanarak, afad ekipleri ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi personelinin alandaki çalışmalarının sürdürdüğü bildirildi.

Milliyet