E

E-DER’den Osmanlı Devleti’nin Büyüklüğünde Hukukun Rolü semineri

Eğitim ve Değişim Derneği (E-DER), Medipol Üniversitesi Kavacık Kampüsünde “Osmanlı Devleti’nin Büyüklüğünde Hukukun Rolü” semineri düzenledi. Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın, zor bir coğrafyada ağır şartlar altında 625 sene varlığını devam ettiren Osmanlının bu başarısının temelinde örfi ve dini hukuk sistemini çok net kurup iyi uygulamasının yattığını vurguladı.

Medipol Üniversitesinden öğretim üyelerinin, eğitim camiasından çeşitli yönetici ve öğretmenlerin katıldığı program saat 09.00da başladı. E-DERin vizyonu, misyonu ve hedefleri hakkında yönetim kurulu üyesi Ali Şahinin katılımcıları bilgilendirmesinin akabinde Medipol Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arslan selamlama konuşması yaptı.

Medipol Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Akif Aydın, “Osmanlı Devleti’nin Büyüklüğünde Hukukun Rolü” başlıklı seminerinde, Osmanlının yönetim sisteminin niteliklerini, kadılık sisteminin idari sistem içindeki yeri ve önemini anlattı. Aydın, zor bir coğrafyada ağır şartlar altında 625 sene varlığını devam ettiren Osmanlının bu başarısının temelinde örfi ve dini hukuk sistemini çok net kurup iyi uygulamasının yattığını vurguladı. Osmanlının merkeziyetçiliğe önem verdiğini, feodalizme izin vermediğini, İslam dinini yaymak için çalıştığını ama asla zorlama yapmadığını belirten Prof. Dr. Aydın, gayrimüslimlerin inancına saygı duyduğunu, herkesin can ve mal güvenliğini sağladığını, Hristiyanların dahi Osmanlı mahkemelerini tercih ettiğini söyledi. Osmanlının sorunsuz bir hukuk sistemine sahip olduğu için çağdaşı olan devletlerden daha az bürokratla çalıştığını söyleyen Dekan Prof. Dr. Aydın, “Mülk adaletle ayakta durur, zulm ile ayakta durmaz” ifadesiyle konuşmasını tamamladı.

Seminerin sonunda E-DER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Eroğlu tarafından Prof. Dr. M. Akif Aydına plaket takdim edildi.

Detaylı bilgiye www.e-der.org adresinden ulaşılabilmektedir.