Dünyayı

’Dünyayı Keşfe Çıkıyoruz’ Projesi

Sınır Tanımayan Gençlik Derneğinin, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) desteğiyle hayata geçirdiği, 16 haftalık eğitimler ve sosyal ve kültürel etkinliklerden oluşan projenin tanıtım toplantısı yapıldı.

Dünyayı Keşfe Çıkıyoruz Projesi’nin tanıtım toplantısında konuşan YTB Başkanı Kudret Bülbül, her ülkeden nitelikli ve başarılı öğrencileri diğer ülkelerle rekabet halinde Türkiye’ye getirdiklerini söyledi.
Uluslararası öğrencilere yönelik sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği bu tür programların faydasına değinen Bülbül, Türkiye’ye gelen her yabancı öğrenci çok özel ve değerli. Büyük zorluklarla Türkiye’ye gelen öğrencilerimizi sivil toplum kuruluşlarına emanet ediyoruz dedi.

Küreselleşmenin insanlığın ortam birikimine başvuran çoğulcu yaklaşımıyla dünyada yeniden bir farklılaşma ve çoğullaşma söz konusu olduğunu ifade eden Bülbül, şunları belirtti:
Bugün teknolojik olarak bize fırsatlar sunan internet ve iletişim gibi pek çok unsur aslında daha iyi savaşabilmek için geliştirilmiş donanımlardı, fakat bizler bunlar farkı ve güzel amaçlarla kullanıyoruz. Avrupa, geçmişte ve hala insanlık için iyi, faydalı ve önemli değerler üretirken, aynı zamanda pek çok çatışmanın ve içe kapanmanın da üreticisi oldu diye konuştu.
YTB’nin faaliyetlerine değinen Bülbül, Başkanlığın çalışma alanının sadece yabancı öğrenciler olmadığını, aynı zamanda bir diaspora başkanlığı da olan YTB’nin, birkaç yüz milyonluk coğrafyaya yönelik çalışmalarıyla soydaş ve akraba topluluklarıyla da ilgilendiğini anlattı.

Dünyanın birçok ülkesinden öğrenciler Türkiye’ye geliyorlar

Sınır Tanımayan Gençlik Derneği Kurucu Başkanı Mehmet Aldanmaz, dünyadaki sınırları kaldırmak için yola çıktıklarını belirterek, şunları kaydetti:

260 öğrenciyle yola çıkma kararı aldık, bin 400’e yakın müracaat oldu bu bizi ayrıca gururlandırdı. Dünyanın birçok ülkesinden öğrenciler okumak ve ülkemizi tanımak için Türkiye’ye geliyorlar. Bu güzellikleri görmeye ve bütün dünyaya tanıtmaya geliyorlar. Bizim de onların kültüründen öğreneceğimiz çok şey var. Umarım bizim de güzel kültür ve değerlerimiz onlara katkı sağlar ve bunu tüm dünyaya yaymış oluruz.

7 nota var ama binlerce şarkı çıkmış

Yaşamak sanattır, birlikte yaşamak büyük sanattır diyen Aldanmaz, projeye gösterilen emekten ve saygıdan dolayı teşekkür ederek, 7 nota var ama binlerce şarkı çıkmış ve 29 harf var ama binlerce kitap çıkmış, 260 kişiyiz ama çok şeyler çıkacak ve bu çalışmalar devam edecek, takımlar kurulacak, 6 kıtanın tanıtılacağı çalıştaylar yapılacak değerlendirmesinde bulundu.

Projenin amacı uluslararası farkındalık kazandırmak

Projenin akademik danışmanı Dr. Metin Çelik, Türkiye’deki yabancı öğrencilerin ilgi gösterdiği projeye ilişkin, Projenin amacı uluslararası farkındalık kazandırmak dedi. Dr. Çelik, yaptığı slayt gösteriminde, küresel gelişmelere kritik ve analitik bakış, Türkiye’nin uluslararası gücü ve etkisi hakkında bilgi vermek ve uluslararası öğrencilerin birbiriyle kaynaşması amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında, uluslararası öğrencilerin 16 haftalık programda akademisyen ve uzmanlardan eğitim alacağını ifade etti.

Dünyayı Keşfe Çıkıyouruz Projesi’nin içeriğine de değinen Çelik, Türkçe konuşma, İngilizce, Fransızca ve Arapça kulüplerinde Afrika, Balkanlar, Latin Amerika, Orta Asya, Ortadoğu, Uzak ve Güney Asya ile ilgili konuların tartışılmasının yanı sıra proje dahilinde sosyal ve kültürel etkinlikler de önemli yer tuttuğunu kaydetti

Dünyayı Keşfe Çıkıyoruz Projesi

YTB’nin proje destekçisi olduğu Dünyayı Keşfe Çıkıyoruz Projesi kapsamında, Türkiye’deki üniversitelerde okuyan yabancı öğrencilerin de katılımıyla 16 haftalık eğitim, sosyal ve kültürel etkinliklerden oluşan programın uygulanması öngörülüyor.

Dünyayı Keşfe Çıkıyoruz Projesi, Balkanlar, Ortadoğu, Afrika, Uzak-Güney Asya, Rusya-Orta Asya ve Latin Amerika olmak üzere dünyanın 6 bölgesine ilişkin eğitimlerle 16 hafta boyunca sürecek olan bir eğitim programı olarak başlatıldı. Program boyunca her bölge tarih, coğrafya, kültür ve medeniyet, uluslararası ilişkiler ve bölgesel konular bakımından ele alınacak. Eğitimler, akademisyenler, uzmanlar, diplomatik temsilciler, DB, YTB, TİKA, YEV, TÜRKSOY, IRCICA gibi kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının uzmanları tarafından verilecek.

Projeyi hayat geçiren Sınır Tanımayan Gençlik Derneği, gönüllülerinin küresel bir vizyon, uluslararası tecrübe ve çağın gerektirdiği donanımlara sahip olmasını sağlamak, siyasi ve fiziksel sınırların ötesine uzanan uluslararası birliktelikler inşa ederek 8 milyarı kucaklayıcı çalışmalar yürütmek ve Türkiye’de bulunan uluslararası öğrencilerle kuvvetli bağlar kurmak amacıyla 2013 yılında kuruldu.