Dünya

Dünya Bankası’ndan anında revize

Türkiye’nin ilk çeyrekte yüzde 4.3 ile beklentilerin çok üstünde büyümesi Dünya Bankası’nın da kafasını karıştırdı. Kurum dün sabah açıkladığı ’Küresel Ekonomik Görünüm’ raporunda Türkiye’ye yönelik büyüme tahminini yüzde 3.5’ten 2.4’e düşürdü. Fakat raporun yayınlanmasından yaklaşık iki saat sonra gelen başka bir açıklama ile Türkiye’nin büyüme tahmininin yukarı yönlü revize edilebileceği bildirildi. 

Dünya Bankası Küresel Makroekonomi Bölümü Direktörü Andrew Burns, Türkiye’nin bu yılın ilk çeyreğinde kaydettiği yüksek büyüme oranının açıklanmasının ardından, “Türkiye için büyüme tahminimizi yukarı yönlü revize etmemiz mümkün” dedi. 

Dünya Bankası’nın Türkiye’nin ekonomik büyümesine ilişkin öngörüsünün düşük olmasının 2013’ten kaynaklı baz etkisi olduğunu vurgulayan Burns, “Biz raporlarımızda 2014’ün ortalama büyümesini öngörmeye çalışıyoruz. Fakat 2013’e de bakıyoruz. Geçen yıl da ekonomik büyüme daha zayıf olduğu için matematiksel olarak bir baz etkisi oluşuyor. Türkiye’nin ilk çeyrek büyüme verilerinin güçlü gelmesi zorluğun atlatıldığına ilişkin cesaret veriyor” diye konuştu.

Sabah