Dolardaki

Dolardaki rekor şirketleri etkiliyor

Döviz cinsi borç yükü yüksek olan ve döviz açık pozisyonu taşıyan şirketlerin ilk çeyrek kârları TL’deki sert değer kaybı nedeniyle aşağı çekilirken; dolar/TL kurunun etkilerini döviz geliriyle bertaraf edebilen ihracat ağırlıklı çalışan şirketler de euro/dolar paritesindeki sert düşüşten olumsuz etkileniyorlar. 

TL, dolar karşısında yıl başından bu yana yüzde 14’e yakın değer kaybederken, Avrupa’daki sorunların euro/dolar kurunu tüm zamanların en düşük seviyelerine taşıması gelirleri euro, maliyetleri dolar cinsinden olan ihracatçı Türk şirketlerin kârlarını baskılıyor.

ilk çeyrek sonu itibariyle TL dolar karşısında sene başından bu yana yaklaşık yüzde 11 değer kaybetti. Mart sonu itibariyle TL’deki değer kaybı geçen yıl ilk çeyrek sonuna göre ise yüzde 18’e ulaştı. TL euro karşısında ilk çeyrekte yüzde 1.5; geçen yıl ilk çeyrek sonundan bu yıl Mart sonuna kadar ise yüzde 5 değer kazandı. Analistlere göre, ilk çeyrek bilanço kârlarında sadece TL’nin değer kaybı değil; büyümenin düşük kalması da etkili olacak.

cnbce.com