Dolar

Dolar zirvede, Merkez Bankası tetikte

Dolar yeni bir rekorla 2.70’le tarihi seviyesini gördü. Dolardaki küresel değer kazancı TL’deki değer kaybının ana nedeni olmaya devam ediyor. Önceki kapanışta doların satış fiyatı 2,6670 lira, avronun satış fiyatı ise 2,8450 lira olmuştu.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ilk faiz artırımını bu yıl yapacağına ilişkin beklentilerle, küresel piyasalarda 12 yılın zirvesine yükselen dolar, içeride de tarihi rekor kırarken, Merkez Bankası, kura karşı ilk adımı attı. Doların altı para birimine karşı değerini gösteren dolar endeksi 99.79 ile 2003 yılından bu yanaki en yüksek seviyesine çıktı. Gelişmekte olan ülke para birimlerindeki değer kaybının etkisiyle, dolar içeride de 2.6873 TL ile tarihi rekorunu kırdı.

Kurdaki yükselişin sürmesi üzerine, dün saat 15.30’da ABD’de ekonomistlere sunum yapacak olan Merkez Bankası, sunumdan bir saat önce, 22 Nisan’daki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında döviz depo piyasası faiz oranlarında ölçülü bir indirimin ve Türk Lirası zorunlu karşılık oranlarına ödenen kısmi faiz oranlarında ölçülü bir artışın gündeme alınacağını açıkladı. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada toplantıda gerekli görülmesi halinde finansal piyasalardaki istikrarı destekleyici yönde ilave tedbirlerin de ele alınabileceği belirtildi. Merkez Bankası’nın açıklamasının ardından dolar 2.66 TL’ye kadar geriledi. Dolardaki düşüşte ABD’de perakende satışların beklentinin altında artması da etkili oldu.

Sabah