Doğu

Doğu Karadeniz’de sel ve heyelan için riskli dönem

Yaz aylarında etkili yağışlar nedeniyle önceki yıllarda sel ve heyelanların yaşandığı Doğu Karadenizde, vatandaşlar, olası afetlerden zarar görmemeleri için tedbir almaları konusunda uyarıldı.

Trabzon İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ömer Kıratlı, yaptığı açıklamada, Türkiyede, jeolojik ve meteorolojik özellikler nedeniyle sık sık doğal afetler yaşandığını belirterek, bu afetlerin can ve mal kayıplarına yol açtığını söyledi. Ülke genelinde özellikle deprem başta olmak üzere çığ, sel ve heyelanın en sık karşılaşılan doğal afetler olduğuna işaret eden Kıratlı, “İlimizde en sık meydana gelen doğa olaylarının sel, heyelan ve kaya düşmesi olduğu bir gerçektir. Nüfusu yoğun olan ilimizde doğa olayları sık sık afetlere dönüşmekte ve ülkemizin diğer illerinde olduğu gibi can ve mal kayıpları oluşmaktadır” dedi.

Trabzonda yaşanan sel ve heyelanlarda 80 yılda 300den fazla kişinin hayatını kaybettiğini, çok sayıda kişinin ise yaralandığını hatırlatan Kıratlı, şunları söyledi:

“1990da meydana gelen sel, hala hafızamızda. 1990da ilimizde meydana gelen sel ve heyelanlar, merkez ile Maçka, Akçaabat, Çarşıbaşı, Vakfıkebir, Beşikdüzü ilçelerini etkilemişti. Sel sonucu yöremizde 56 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, yaklaşık bin konut, çok sayıda köprü ve altyapının büyük kısmı hasar görmüştü.”

Millî Gazete