Doğalgazlı

Doğalgazlı araçlar pazar payını artırıyor

2050ye kadar dünya üzerindeki 9 milyar insan, 2 milyar araca biniyor olacak. Rus enerji şirketi Gazpromun kıdemli uzmanı ise bu süreçte doğalgazın benzin ve motorine sıkı bir rakip olabileceğini savunuyor.

Petrole alternatif arayışında, doğalgaz geleceğin yakıtı olur mu? Gazpromun ulaşım konusundaki Kıdemli Uzmanı Eugene Pronin’e göre, bazı ülkelerde doğalgaz, petrolün tahtını sallamaya başladı. Örneğin zengin doğalgaz yatakları üzerinde oturan İranda, 3.5 milyon araç doğalgazla çalışıyor. Bugün doğalgazlı araçlar (NGV veya CNG) konusunda dünya lideri konumundaki İranı, 2.8 milyon araç ile Pakistan, 2.3 milyon araç ile Arjantin, 1.8 milyon araç ile Brezilya ve 1.6 milyon araç ile Çin takip ediyor. Doğalgazlı araç pazarı da son yıllarda katlanarak büyümesini sürdürüyor. Diğer yandan, ABD gibi bazı ülkelerde bu pazarın büyümesi daha yavaş gerçekleşiyor. Dünya çapında doğalgazlı araçların sayısı 20 milyona ulaşırken, ABDdeki toplam doğalgazlı araç sayısı 140 binde kalıyor.

Enerji ikiye katlanacak

Eugene Pronin, 2050 yılına kadar dünya çapında yollardaki araç sayısının 2 milyara ulaşacağını ve bunların tükettiği enerji miktarının da ikiye katlanacağını söylüyor. Bilim adamları ve mühendislerin, onyıllardır geleneksel ulaşım yakıtları olan benzin ve motorine, temiz ve ekonomik alternatifler aradığını dile getiren Pronin, “Bu uzun arayışın iniş ve çıkışları oldu. Yıllarca süren araştırma ve test aşamalarının ardından teknoloji harikaları geliştirildi ve piyasalara sürüldü. 2000 yılından bu yana dünya NGV pazarı da sürekli gelişiyor. Hem sıkıştırılmış doğalgaz (CNG), hem sıvılaştırılmış (LNG) olmak üzere doğalgaz ile çalışan araçların dünyadaki toplamı 1.2 milyon üniteden, 20 milyona çıktı. Bunların yüzde 90ı da binek otomobiller veya hafif ticari araçlardan oluşuyor” diyor.

Benzin mi ucuz, gaz mı?

Doğalgazla çalışan otobüs ve kamyon sayısının da giderek arttığına işaret eden Pronine göre, doğagazlı araçlar giderek daha popüler hale geliyor çünkü yüzde 30 daha az karbondioksit salınımının yanısıra, yakıt maliyetini de yüzde 30a varan oranda düşürüyor. Karada, havada, denizde hemen hemen her türlü ulaşım aracında kullanılabildiğinin altını çizen Pronin, “Bugün, doğalgazın başlıca bileşeni olan metan, aynı zamanda yenilenebilir kaynaklardan da sağlanabilir” şeklinde konuşuyor. Gaz ve petrolün, fiyat yönünden karşılaştırmasına ilişkin ise Pronin, doğalgazın benzin ve motorinden daha ucuz olduğunu söylüyor. 2013 yılında Avrupada bir litre süper benzinin ortalama perakende fiyatı 1.41 Euro iken CNG fiyatı metreküp başına 0.80 Euro. Enerji uzmanları da doğalgazın, geleneksel yakıtlar ve biyo metan gibi diğer alternatiflere kıyasla yüzde 30 ila 40 daha ucuz olacağını belirtiyor.

2020de 65 milyon araç gazlı olacak

EUGENE Pronin, dünyadaki toplam doğalgazlı araç sayısının 2020 yılına kadar 65 milyona çıkacağını söylüyor. 21. yüzyılın en azından ilk yarısında petrole dayalı ulaşımın bir numaralı alternatifinin doğalgaz olacağını iddia ederek, “Sadece kara araçları için değil, gemiler, demiryolu lokomotifleri, uçaklar, tarım makineleri, madencilik kamyonları ve birçok uygulamada kullanılabiliyor” diyor. Proninin sağladığı bilgilere göre, doğalgazlı araç kullanımında şu anki dünya lideri İran. İranda, ulaşım için her yıl 5.8 milyar metreküp (bcm) doğalgaz kullanılıyor. Dünyadaki 20 milyon NGVnin 14 milyonu da, İranla beraber şu 10 ülkede bulunuyor: Pakistan, Arjantin, Tayland, Hindistan, Brezilya, İspanya, Güney Kore, Bangladeş, İtalya ve ABD.

Türkiyede doğalgaz yerine otogaz var

Doğalgazlı araçlardaki gelişime rağmen, benzinin ulaşımdaki birincil enerji kaynağı olmaya devam edeceği öngörülüyor. ABD Enerji Enformasyon İdaresine (EIA) göre, 2025 yılında yeni araç satışlarının yüze 80ini, 2040 yılında ise yüze 78ini standard benzinli araçlar oluşturacak. Doğalgazlı araçların birçok ülkede daha çok toplu taşımada tercih edildiği belirtiliyor. Türkiye ise sıkıştırılmış doğalgaz (CNG) yerine benzine alternatif olarak LPG otogaza yöneliyor. CNG ile LPGnin arasındaki en temel fark ise CNGnin daha çevreci ve güvenli bir yakıt olması. CNGnin, LPGye göre yaklaşık yüzde 30-35 daha ekonomik bir yakıt olduğu da ifade ediliyor. Oto Doğalgaz İstasyonları Derneğinin (ODİDER) paylaştığı bilgilere göre, Türkiyede bugün 3 milyonu geçen binek aracında LPG otogaz kullanılıyor. LPGli araçların toplam araç sayısındaki yüzde 27lik payı ile Türkiye, dünyada bu yakıtın kullanımında birinci sırada bulunuyor.

Hürriyet