Dış

Dış ticarette STA katkısı

Türkiye’nin serbest ticaret anlaşması bulunan 17 ülke ve ülke grubu ile dış ticareti, son 5 yılda yüzde 50 artarak yaklaşık 39 milyar dolara ulaştı İhracatçıların dış pazarlarda, rakipleri ile eşit şartlarda rekabet edebilmesi açısından büyük önem taşıyan STA’lar son yıllarda Türkiye’nin dış ticaretine önemli katkı sağladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlenen bilgilere göre, STA anlaşması imzalanarak yürürlüğe giren 17 ülke ve ülke grubu içinde tutar bazında dış ticaret hacminin en fazla arttığı ülke grubu EFTA (İsviçre, Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn) oldu. Türkiye ile EFTA arasında imzalanan STA, 1992 yılında yürürlüğe girerken, söz konusu ülke grubu ile dış ticaret, son 5 yılda 3,1 milyar dolar artarak 9,5 milyar dolar seviyelerine ulaştı.

Dış ticaret hacminin 1 milyar dolar seviyesinde seyrettiği ülkeler arasında en hızlı artış yaşanan ülke ise Fas olarak kayıtlara geçti. Fas ile dış ticaret hacmi 2010 yılında 1 milyar dolar iken geçen yıl sonu itibarıyla 2 milyar doların üzerine çıktı.
Bu arada, Türkiye’nin Lübnan, Kosova, Malezya, Moldova ve Faroe Adaları ile imzaladığı STA’ların onay süreçlerinin tamamlanmasının ardından yürürlüğe girmesi bekleniyor.

AA