ehliyet

Direksiyon sınavında tek hataya bile af yok

Ehliyet sınavında teorik derslerin önemi azaltılırken, direksiyon sınavıysa zorlaştırılıyor. Direksiyon sınavında artık tek hatada bile adaya ehliyet yok.

Milli Eğitim Bakanlığı, Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğini'ni yeniledi. Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe göre, zorunlu teorik ders 30 saate düşürülürken, direksiyon uygulama sınav süresi 30 dakikaya çıkarıldı. Yeni düzenleme sınavlarda adaylara sorulan 63 soruyu 30'a düşürüyor. Direksiyon sınav süresi ise 15 dakikadan 30 dakikaya çıkartıldı. Daha önce üç ayrı dersten üç ayrı notla gerçekleştirilen teorik sınavların değerlendirmesi ise yeni düzenlemeyle tek sınav ve tek notla yapılacak. Sınavdan 100 üzerinden 70 alabilen adaylar başarılı sayılacak.

Yönetmelikte ayrıca, direksiyon eğitim alanları zorunlu olmaktan çıkarılarak alternatifli bir şekilde ya direksiyon eğitim alanında ya da simülatörle eğitim yapılması şartı getirildi. Burada alınan eğitimlerden sonra direksiyon eğitimleri “akan trafik”te zorunlu olarak yapılacak. Şimdiye kadar direksiyon sınavlarında adaylara emniyet kemerini takma şartı aranmıyordu. Yeni düzenlemeyle aday araca bindiğinde elini kontağa götürmeden önce emniyet kemerini takmazsa sınav o anda bitecek ve başarısız sayılacak. Mevcut durumda ehliyet almak için direksiyon sınavına giren adayların, kırmızı ışık, araç kaldırma gibi hayati 5-6 hata ile ancak başarısız sayılırken yeni durumda tek bir hatada bile sınav başarısız sayılacak. Yeni düzenleme ile sürücü kurslarında adaylara, trafik ve çevre, ilk yardım ve araç tekniği dersleri teorik verilecek. Daha önce yer alan motor dersi ise araç teknikleri dersi olarak yer alırken çevre dersinde trafik psikolojisi eğitimi de verilecek.

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Mehmet Küçük, yaptığı açıklamada, yeni yönetmeliğin en önemli özelliğinin direksiyon sınavının çok zorlaşması olduğunu söyledi.

Uygulama sınavında iki araç arasına park edebilecek, yokuşta arabayı durdurup kaldırabilecek, zor şartlarda araba kullanabilecek kişilerin sürücü belgesi alacağını vurgulayan Küçük, iller tarafından belirlenen sınav alanlarının daha büyük mekanlar olacağını, çok kısa mesafelerde sınav yapılmayacağını belirtti.