Diploma

Diploma kiralama ile hile ve haksız kazanç

Gıda imalathanelerinde denetimi sağlayan bazı gıda mühendisleri, diplomalarını 7-8 işletmeye birden kiralamaya başladı. Mühendisler denetim yapmadıkları halde bu firmaların her birinden 700-800 lira ücret alıyor.

7 Ocak 2014te yapılan yönetmelik değişikliği sonrası Gıda Mühendisleri Odasından belge alma zorunluluğu ortadan kalkınca, işveren bir kişiyi istihdam etmek yerine daha az maliyet için diploma kiralamamaya başladı.

10 kişiden fazla işçi çalıştıran gıda imalathanelerinin gıda mühendisi çalıştırması yasal zorunluluk. Bu işletmelerin denetimini Tarım Bakanlığı yapıyor. Önceden bir imalathanenin gıda mühendisi çalıştırıp çalıştırmadığı diploma ve Gıda Mühendisleri Odasının verdiği çalışma belgesiyle denetleniyordu. GMO bir mühendisin sadece bir işletmede çalışması için belge veriyordu. İşte bu belge 7 Ocak itirariyle ortadan kalktı GMO da devreden çıktı. Bunu fırsat bilen bazı şirketler gıda mühendisi istihdam etmek yerine işyerinde sadece diplomasının kopyasını bulundurmaya başladı. Piyasada ‘diploma kirası olarak adlandırılan yöntem sayesinde maliyet düşüren firmalar tarım bakanlığı yetkililerine denetim sırasında sadece kiralanmış diplomayı, ‘bu mühendis burada görev yapıyor diye gösteriyor. Oysa mühendisin o işyeri ile ilişkisi sadece kağıt üzerinde. Bu yöntem bazı gıda mühendisleri için de yeni bir kazanç kapısı oluşturdu. Diplomasının kopyasını 7-8 işletmeye veren bir mühendisin aylık kazancı diploma başına en az 700 TLden 6 bin liraya kadar yükseldi. Ancak ortada büyük bir denetim sorunu var. Gıda mühendislerinin ortadan kalkması özellikle sağlık açısından yeni bir tehdit unsuru oluşturuyor. Uzmanlar ise, 7 Ocak 2014te yapılan yönetmelik değişikliği sonrası işyerlerinde çalıştırılması gereken ‘istihdamı zorunlu personel için denetim yapılırken SGK kayıtlarının da incelenmesi gerektiğini ifade ediyor.

İstanbul Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Sedat Kuru, “Çalışanların denetimi tam olarak sağlanamadığı için bu imalathanelerde ne üretildiği belli değil. Ne yediğimizi bilmiyoruz. Biz 2900 lira mühendisler için taban ücret belirlemiştik. İşletmeler bunu çok buldu” diye konuştu. 2010dan önce de ‘istihdamı zorunlu personel yönetmeliğinde bazı değişiklikler yapıldığının altını çizen Kuru şöyle konuştu: “Yönetmelik değişikliği yetkimizi de sınırlandırıldı. Karardan önce gıda mühendislerinin işledikleri suça göre belirli dönemler için meslekten men etme hakkımız vardı. Şimdi yok. Biz de bu yüzden dava açtık. Sonucunu bekliyoruz.”

Hürriyet