Ders

Ders zili 15 Eylül’de çalacak

2014-2015 eğitim-öğretim dönemi 15 Eylül Pazartesi günü başlayacak. Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip okullarının 5’inci sınıflarındaki öğrencilerin eğitim ve öğretime hazırlanması için okullar bir hafta önce 8 Eylül’de eğitime başlayacak.

İlk dönem 23 Ocak 2015’te sona erecek. Yarıyıl tatili ise 26 Ocak-6 Şubat 2015 arasında yapılacak. İkinci dönemde ise öğrenciler 9 Şubat 2015 Pazartesi günü ders başı yapacak. 12 Haziran 2015’te ise 2014-2015 eğitim öğretim dönemi sona erecek. Yeni bir ders yılının başlamasıyla beraber ailelerin, çocukların okula gitme konusunda ’direnç’ gösterebileceğine dair hazırlıklı olunması gerekiyor. Uzmanlar, çocukları okula gitmeye ikna etmek çoğu kez işe yaramayabilir. Önemli olan çocukların duygularını anladığını hissettirmek ve onları kandırmadan, net aynı zamanda kararlı bir tutum sergilemek olduğunu belirtiyor.

Avcı’dan atama müjdesi

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, atama bekleyen öğretmenlere ilişkin 40 bin atamanın 12 Eylül’e yetiştirilmesi için çalıştıklarını söyledi. Önce branş bazında kontenjanlar ve atama kılavuzunun yayımlanacağını kanunun daha sonra çıkacağını belirten Bakan Avcı, Kılavuz şartlı olarak yayımlanacak. İlgili yasanın Meclis’te kabul edilmesi halinde ’uygulanacak kılavuz’ ifadesiyle yayımlayacağız dedi. Avcı, 62. Hükümet’in güvenoyu almasından önce torba yasanın kabul edilmesinin mümkün olmadığını belirterek, 6 Eylül’deki güven oylaması sonucu atamalar için düğmeye basılacak. 12 Eylül’e yetiştirmeye çalışıyoruz. En kötü ihtimalle 20 Eylül’e kalır dedi. ANKARA

Sabah