Davosta

Davos’ta gündem küresel ekonomi

Davosta yarın gece başlayacak Dünya Ekonomik Forumunda (WEF), düşük petrol fiyatlarına, gelir eşitsizliğinden iklim değişikliğine dünyanın sorunlarına çözüm aranacak. Aralarında 40 devlet ve hükümet başkanının bulunduğu 2500 katılımcı Yeni Küresel Şartları konuşacak. Ünlü siyasetçiler ve milyarder işadamları, İsviçrenin Davos kasabasında bir yandan dünya meselelerini tartışacak, bir yandan da karlı dağ yollarında mümkün olduğu kadar yürüyecek.

Davosta senelerdir gündeme gelen ancak pek bir gelişme de yaşanmayan eşitsizlikle ilgili bu yıl etkili bir çalışma var. Bir çok Afrika ülkesinde çocukların okula gidebilmek için en az 6 kilometre yürüdüğü gerçeğine dikkat çekmek isteyen WEF yönetimi ilginç bir girişim başlatıyor. İsteyen Davos katılımcılarına birer adımölçer verilecek. Yürüdükleri her 6 kilometre için de Afrikalı bir çocuğa bisiklet hediye edilecek. Afrikalı çocuklar bisiklete kavuştuğu takdirde okula gidiş sürelerinin yüzde 75 kısaldığı ve okula devamlarının sağlandığı biliniyor.

Bunun yanı sıra günde 2 doların altında bir parayla hayata tutunmaya çalışan insanların yaşadığı zorluklar da Davosta gözler önüne serilecek. İsteyen katılımcılar bu zorlukları bir simülasyonla yaşayacak, ardından sivil toplum örgütleriyle bir araya gelip bu konuda neler yapılabileceğini öğrenecek.

Dünyanın yarısı %1in oldu

Dünya Ekonomik Forumu (WEF), öncesi ‘gelir uçurumu uyarısı geldi. fakirlikle mücadele eden ünlü yardım kuruluşu Oxfam, gelecek yıl itibariyle dünyadaki servetin yarısından fazlasının dünya nüfusunun sadece yüzde 1inin elinde toplanacağını açıkladı.

Oxfama göre yüzde 1lik nüfusun küresel servetteki payı 2009 yılında yüzde 44 iken 2014te yüzde 48 oldu. Şu andaki şartlarda söz konusu pay 2016da yazde 50yi geçecek.

Davos zirvesinin başkan yardımcısı olan, Oxfam yöneticisi Winnie Byanyima, eşitsizlik patlamasının fakirlikle mücadeleyi engellediğini söyledi. Byanyima, “Fakirler eşitsizlikten 2 kez darbe yiyor. Ekonomi pastasından daha küçük bir pay alıyorlar. Ayrıca aşırı eşitsizlik ekonomik büyümeyi etkilediği için paylaşacak pasta küçük kalıyor” dedi.

Milliyet