Çocukların

Çocukların üçte biri internet bağımlısı

Almanya’nın önde gelen kamuoyu araştırma enstitülerinden Forsa, çocukların internette gerektiğinden fazla vakit geçirdiğini belirledi.Anketi yaptıran Dr. Jens Baas, anket çalışmasına yaklaşık bin velinin katıldığı açıkladı.

Baas, çocukların yüzde 80ninin bir akıllı telefona sahip olduğunu, cihazlarıyla erkeklerin daha çok oyun oynarken kız çocukların arkadaşlarıyla mesajlaştığını belirtti.

Ortalamanın üstünde internet kullanan çocuklarda uyku bozukluğu, dikkat eksikliği ve bel ağrısı tespit ettiklerini açıklayan Baas, “Velilerin yarısı çocuklarının interneti gerektiğinden fazla kullandığını söylüyor. Üçte biri çocuklarının internet bağımlısı olduğunu ve yüzde 30u da internet kullanmalarının okul başarısını menfi bir şekilde etkilediğini düşünüyor.” dedi.

Zamanın büyük bir bölümünü bilgisayar başında geçiren gençlerin toplumla ilişkilerinde önemli sorunlar yaşadığını vurgulayan Baas, internette fazla zaman geçiren çocuk ve gençlerin giderek yalnızlaştığını ve yüz yüze ilişki kurmakta güçlük yaşadıkları belirtti.

Baas, “İnternet yoluyla kurulan iletişim günümüzün gençleri için en önemli olanıdır. Bilgisayar oyunları ve internet, çocuk ve gencin arkadaşının yerini alarak sosyal yalnızlığa neden olmaktadır.” dedi.

Milli Gazete