göz hastalıkları

Çocuğunuzun hastalığını gözünden anlayın

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Müslime Akbaba, çocukluk döneminde görülen göz hastalıklarına erken müdahalenin çok önemli olduğunu söyledi.

Çocuklukta görülen göz problemlerini anlatan Prof. Dr. Akbaba, “Çocukluk döneminde göz ile ilgili birçok problemin olduğunu biliyoruz. Birincisi nadir görülen ancak bebeğin hayatını etkileyen diğeri ise daha sık görülen ama görmeyi etkileyen hastalıklardır. Her ikisinin de erken teşhis edilmesi gerekir ki hem hayatı hem de görmeyi etkilenmesin.” diye konuştu.

Çocukluk döneminde görülen başlıca göz hastalıkları görme kusurları, göz tembelliği, göz kayması, gözyaşı kanalı tıkanıklığı ve daha nadir olarak katarakt, göz tansiyonu, tümörler ve gözün gelişimine bağlı yapısal anormallikler olduğunu anlatan Prof. Dr. Akbaba, şöyle devam etti: “Göz hekimlerine en sık sorulan soru bir bebeğin göz muayenesinin ne zaman yapılması gerektiğidir. Eğer gözünde şüphe edilen bir durum varsa hemen, değilse rutin muayene 2-4 yaş arasında yapılır. Çocuk hekiminin de ailenin fark etmediği birçok önemli durumu fark ederek aileyi göz hekimine daha erken yönlendirmesi birçok göz hastalığının erken teşhis ve tedavisini sağlamaktadır. Çocukluk döneminde gözle ilgili olan problemlerin başında görme kusurları olarak ifade ettiğimiz miyop, hipermetrop veya astigmat olarak tanımladığımız kırma kusurları gelmektedir. Özellikle gözlük kullanan ebeveynler bebekleri olduğunda görmesinde bir problem olup olmadığı merak ederler. Görme kusurlarının bir kısmı kalıtsal olmakla birlikte bazıları hipermetropi gibi doğuştan bazıları ise örneğin miyop olanların çoğunda okul çağında ortaya çıkmaktadır.”