Çocuğunuza

Çocuğunuza sınav stresi yaşatmayın

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bölümleri Başkanı Prof. Dr. Kurtman Ersanlı, ailelerin sınav öncesi ve sınav günü çocuklarının geleceği konusundaki endişelerini onlara yansıtmamaları gerektiğini söyledi.

Sınavlarda başarının, öğrencinin olduğu kadar anne babaların da isteği olduğunu belirten Ersanlı, “Sınav öncesi ve sınav anının dengeli ve sağlıklı olarak aşılması için anne babalara önemli görevler düşmekte. Çocuğun başarısını artırmak ve sınavı daha sağlıklı biçimde geçirmesini sağlamak önemli. Bu dönem çalkantılı ve ikilemli bir dönemdir. Çocuğun ergenlik döneminde olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle öncelikle aileler kaygıları azaltmaya çalışmalıdır” dedi. Ailelerin sınav sonucu ile aşırı meşgul olmalarının, çocuğun da bu yönde meşguliyetini artıracağına değinen Ersanlı, “Anne babalar bazen çocuklarına ‘sınav bizim için önemli değil, kazanamazsan da olur, canını sıkma, kafana takma gibi önerilerde bulunmaktalar ancak eğer anne-baba çocuklarına bunları söylerken, beden dili ve ses tonları desteklemiyorsa, yani ağızlarından çıkan ile bedenlerinin söylediği çelişiyorsa öğrenci daha çok beden diline dikkat edecektir. Ebeveynlerin kaygılı, üzüntülü halleri çabucak algılanır” diye konuştu.

Öğrencilere uyarılar

Prof. Dr. Ersanlı, sınav öncesinde öğrencilerin uymaları gereken birtakım kurallar olduğunu da vurgulayarak, şunları kaydetti: “Öğrenciler, sınav hakkında olumsuz düşünce ve sohbetlerden uzak durmalı. Sinirlenmemeleri ve morallerini bozacak ortamlara ve kişilere yaklaşılmaması önemlidir. Korku ve gerilim filmleri seyretmeyin. Gürültüden uzak, açık havalarda yürüyüş yapın. İlaç ve ağrı kesicileri doktor tavsiyesi olmadan kullanmayın. Sakatlanmayla veya hastalanmayla sonuçlanacak aktivitelerden, ağır sportif faaliyetlerden uzak durun. Televizyon ve bilgisayarda fazla vakit geçirmeyin. Güneş altında kalmayın ve yorucu etkinliklerden sakının.”

Millî Gazete