Çinden

Çin’den ‘stratejik’ İpek Yolu hamlesi

Çinin yeni lideri Xi Jinping tarafından dile getirilen İpek Yolu Ekonomik Kuşağı ve Deniz İpek Yolu projesinin tanıtımı Pekinde yapılan bir toplantıyla gerçekleştirildi.

7 kişilik Siyasi Politbüro üyesi Liu Yunshan, toplantıya katılan gazetecileri kabulünde, projenin iki anahtar kelimesinin “İpek Yolu” ve “işbirliği” olduğunu, bu anlayışla yola çıkılması durumunda Çin, Orta Asya ve Avrasya üzerinden Avrupayı Asyaya bağlayacak kara ve deniz ulaştırma hatlarının kurulabileceğini kaydetti. 

Yunshan, “Biz Çin olarak büyük bir kalkınma hamlesi gerçekleştirdik. Ama biz kalkınmayı sadece kendimiz için değil, tüm komşularımız, tüm bölge ülkeleri ve hatta tüm dünya için istiyoruz” dedi.
Altyapı, ticaret ve finansman gibi alanlarda daha çok işbirliğini, kalkınma stratejilerinde deneyim transferini, demir ve kara yolu ağlarını çoğaltarak bölge halkları arasında etkileşim ve ticaret ortamının sağlanmasını içeren İpek Yolu projesi, bölge ülkeler arasında daha etkin ticareti de hedefliyor.

Türkiye ihtiyatlı ama olumlu

Türkiye, Çin tarafından dile getirilen İpek Yolunun canlandırılmasına projesine olumlu bakıyor ancak “ihtiyatı” da elden bırakmıyor. Ulaştırma projeleri ile Avrupayı Asyaya bağlama konusunda giderek daha ön plana çıkan Türkiye, İranla mevcut demiryolu sistemini yenileme çalışmalarını da sürdürüyor.

Hürriyet