çin

Çin’den ilk siber savaş tatbikatı

Hacker saldırıları nedeniyle ABD ile gerilim yaşayan Çin, ilk kez siber savaş tatbikatı düzenleyecek. Tatbikatta ‘dijital birlikler’ yer alacak.

Çin, ABD yönetimi başta olmak üzere birçok ülkede, Çinli hackerların saldırılarının ardından büyüyen endişelere karşılık vermek için gelecek hafta tarihinde ilk kez ‘dijital’ teknolojik askeri tatbikat gerçekleştireceğini açıkladı. Ülkenin resmi haber ajansı Xinhua’da yayımlanan habere göre, Çin’in kuzeyinde yapılacak tatbikatta, “istihbarat savaşına uyum sağlamak için içlerinde dijital teknoloji de kullanan yeni birimler yer alacak”.

Haberde ayrıca, “Halkın Kurtuluş Ordusu tatbikatlarında özel kuvvetler ve elektronik savunma güçlerinin yanı sıra ilk kez dijital birlikler de bulunacak” bilgileri yer aldı.

Tatbikat kararı her ne kadar Washington’a yapılan siber saldırıların ardından “siber suçlara karşı işbirliği” kapsamında gelmiş olsa da ABD cephesinin şüphelerini dindirmeye yetmedi. Geçen hafta ülkenin saygın gazetelerinden Washington Post’ta yayınlanan belgelere göre Çinli hackerlar, içlerinde füzeler, savaş jetleri, helikopterler ve donanma gemilerinin bulunduğu ABD Savunma Bakanlığı, Pentagon’a ait gizli sistem raporlarını ele geçirmişti.

Çin hükümeti, bu saldırıların sorumlusu olmadığını belirterek suçluların bulunması konusunda işbirliği taahhüdünde bulundu.