Suudi Arabistan

Cidde Havalimanı yenileniyor

Suudi Arabistan'ın Cidde kentindeki Kral Abdulaziz Uluslararası Havalimanı'nın yenilenerek, kapasitesinin iki katına çıkarılacağı belirtildi.
Genişletme çalışmalarını yerinde inceleyen Mekke Valisi Prens Halid el-Faysal, düzenlediği basın toplantısında, proje için ilk etapta 7 milyar dolar harcanacağını söyledi. Faysal, 2015'te tamamlanması planlanan çalışmaların ardından havalimanının kapasitesinin 30 milyona çıkarılacağını ve hava trafiğindeki sıkışıklığın da büyük ölçüde rahatlayacağını dile getirdi.
Mekke'ye 85 km mesafedeki Cidde Havalimanı'nın küçük ve yetersiz olması, özellikle hac dönemlerinde büyük sıkıntılara yol açıyor. Türk Hava Yolları, Cidde'deki sıkışıklığı ortadan kaldırabilmek için Taif ve Yanbu şehirlerine de seferler düzenliyor.
Kral Abdulaziz Uluslararası Havalimanı, her yıl hac ve umre ziyareti için dünyanın farklı ülkelerinden gelen yaklaşık 15 milyon yolcuya hizmet veriyor.
Öte yandan Mekke'de 7 yeni tünel açılacağı ve Kabe'ye gidiş gelişlerin rahatlatılacağı ifade edildi. 2 tünelin yayalara tahsis edileceği, 3 tünelin acil durumlar, 2 tünelin elektrik ve kanalizasyon, 1 tünelin de sadece hizmet için kullanılacağı kaydedildi.