Çernobilde

Çernobil’de yangın paniği

Ukraynada Çernobil Nükleer Santralini çevreleyen yasak bölgede çıkan orman yangını korkuttu. Çernobil Nükleer Santraline doğru ilerleyen yangın dün Sabah saatlerinde kontrol altına alındı. Ormanlık arazinin büyük bölümünde önceki gün çıkan yangının, son 20 yılın en kötü yangınlardan biri olduğu açıklandı.

305 itfaiyeci seferber

Ukrayna Acil Durumlar Kurumundan yapılan açıklamada, santral yakınındaki 320 hektarlık ormanda çıkan yangının söndürülmesi için aralarında 3 itfaiye uçağı ve 2 helikopterin de bulunduğu 51 araç ile 305 itfaiyecinin seferber edildiği belirtildi. Açıklamada ayıca yangının kontrol altına alındığı ve lokal çaplı yangınların da söndürülmesine yönelik çalışmaların devam ettiği belirtilirken, yangın alanında acil durumlar komisyonunun yangın söndürme çalışmalarını koordine ettiği kaydedildi.

Yangın santrale 20 kilometre uzaklıktayken durduruldu. Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, santraldeki radyasyon düzeyinin yangın sebebiyle etkilenmediğini söyledi. Yetkililer yangının kasıtlı olarak çıkarılmış olabileceğini ve olayın soruşturulacağını bildirdi.

Milliyet