Cep

Cep telefonu ’çocuk oyuncağı’ değil

Henüz gelişme çağını tamamlamamış çocuklara, cep telefonlarının oyun oynamaları için verilmemesi gerektiği bildirildi. Cep telefonu ’çocuk oyuncağı’ değil.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Murat Dinçer, teknolojinin gelişmesiyle birlikte kanser vaka sayısının arttığını söyledi.

Teknoloji arttı, kanser yaygınlaştı

Kanserin teknolojinin insanlara sunduğu nimetin yanında külfet olduğunu anlatan Dinçer, Teknolojiyle kanser görülme sıklığının fazla görülmesinin nedenleri arasında kanserin tanınırlığının artması, insanların yaşam tarzlarının değişmesi, rafine şeker, tuz ve gıda katkı maddelerinin hayatımıza girmesi başta gelmektedir. Teknolojiyle elde edilen bir çok ürün doğal olmadığı için bize obezite, aşırı pankreas yüklenmesi ve insülin salgının artması olarak geri geldi ve kanser sıklığını tetikledi. Önümüzdeki 20 yıl içerisinde hem dünya da hem de ülkemizde birinci olarak kanser ölümleri öngörülüyor diye konuştu.

Teknolojinin hayatımıza sadece kimyasallarla girmediğini, elektronik gelişme ve bilişimdeki devrimlerle de yaşamın her anında karşımıza çıktığını dile getiren Dinçer, özellikle ülkemizde son yıllarda cep telefonu kullanım oranlarında önemli bir artış olduğunu belirtti.

Cep telefonu çalar saat değil

Yapılan araştırmalara göre 150 milyon kayıtlı cep telefonu kullanıcısı bulunuyor. Kişi başına düşen cep telefonu sayısı da yaklaşık 3 olarak açıklanıyor diyen Dinçer, şöyle konuştu:

Bir çoğumuz çalar saat kullanmıyoruz, cep telefonu başucumuzda yatıyor, onunla uyanıyoruz. Sosyal medyaya ondan giriyoruz. Kısaca bilgisayar gibi görüp, hiç elimizden düşürmüyoruz. Ancak cep telefonu her çaldığında, her konuşmaya başlandığında yüksek oranda elektromanyetik bir alan oluşturuyor ve bir elektromanyetik radyasyona maruz bırakıyor. Bu bilinen bir gerçek. Dolayısıyla cep telefonlarıyla en azından uzun süreli konuşmamak, çalar saat olarak kullanmamak, uyuduğumuz yerden uzak tutmak gerekiyor.

Ailelere bu konuda uyarıda bulunan Dinçer, şöyle devam etti:

Cep telefonunuzu çocuğunuza vermeyin. Bu bir oyuncak değil, iletişim aracıdır. Gerekmedikçe kullanmayın. ’Bedava kontör var’ diye lüzumsuz konuşmayın. Kısa bir sürede amaca yönelik kullanıp bırakın. Özellikle çocuklarınızın eline verecekseniz, beyin ve fiziksel gelişimini tamamlamış olması lazım. Zira ’kullanan çocuklarda beyin tümörü yapıyor’ diye bazı çalışmalar var ama kesin değil. Kesin tanı için daha çok erken.10-15 yıl sonra bunlar da kesinlik kazanacağız. Ayrıca içerisine SİM kart konulan tabletlerde aynı zarara sebep oluyor. SİM kart takılmazsa elektromanyetik radyasyonu daha düşük oluyor. Bu nedenle tabletlerin SİM kartsız kullanılması çocuklar için daha sağlıklı olacaktır.

Milli Gazete