radyasyon

Cep telefonları tehlike yayıyor

Tıp ve Biyolojide Elektromanyetik Alan Sempozyumu'na çok sayıda ülkeden katılan tıp kökenli bilim adamları ve araştırmacılar, cep telefonlarındaki sinsi tehlikeleri bir kez daha gözler önüne serdi.
 
Cep telefonlarının yaydığı radyasyonun en çok anne karnındaki ve yeni yeni doğan bebeklere zarar verdiğine dikkat çeken proföserler, elektromanyetik alan oluşturan ve radyasyon yayan cep telefonlarının tümörden beyin hasarlarına, kanserden üreme bozukluklarına kadar birçok hastalığı tetiklediği, vücutta etkilemediği hücre bulunmadığının altını çizdi.
 
Gazi Üniversitesi Biyofizik Anabilim Dalı Kurucu Başkanı ve Radyasyon Korunma Merkezi (GNRK) Müdürü Prof. Dr. Nesrin Seyhan ise baz istasyonlarından evlerdeki elektrikli aletlere, pille çalışan cihazlardan hastanelerdeki tıbbi görüntüleme makinelerine kadar tüm elektronik sistemlerin insan sağlığı için büyük tehdit oluşturduğunun altını çizdi
 
Amerika Birleşik Devletleri Çevre Sağlığı Örgütü Kurucu Başkanı Prof.Dr.Devra Davis ise “Cep telefonlarını güvenli bir şekilde kullanmak gerekiyor, cep telefonunuzla aranızda olan mesafe sizin arkadaşınızdır” dedi.
 
Davis, Amerika Birleşik Devletleri, Suudi Arabistan ve Yeni Zellanda'dan akademisyenlerin katılımıyla Ondokuz Mayıs Üniversitesi (ÖMÜ) Konuk Evinde gerçekleştirilen toplantıda  yaptığı konuşmada, cep telefonu kullanırken dikkat edilmesi gereken durumları açıkladı.
 
Telefonunun içine bakıldığında cep telefonunun radrasyonu hakkında bir belge görüleceğine dikkati çeken  Prof. Dr. Davis, şunları söyledi: 
 
“Telefonunuzda bir uyarı yazısı var. Burada 'Radyasyonu azaltmak için telefonu vücudunuzdan, bilhassa başınızdan en az 10 milimetre uzakta tutmalı' yazıyor. Bir çocuğun beynine daha çok radrasyon işliyor. Çocukların beyninde daha fazla sıvı var ve kafatasları daha ince. Bu yüzden çocukları korumak istiyoruz. Çocukları arabaya bindirdiğimizde emniyet kemeri takıyoruz. Bunun gibi cep telefonlarınıda çocuklara daha güvenli kullandırmalıyız. Cep telefonlarını güvenli bir şekilde kullanmak gerekiyor, cep telefonunuzla aranızda olan mesafe sizin arkadaşınızdır. Telefonunu zararlarından korunmak için yapılacak en iyi şey telefonu uçak modunda kullanmak ve sadece gerektiğinde kullanmaktır. Devamlı kullanmak durumunda olan insanlar ceplerinde taşımak yerine biraz daya uzak tutkmalılar.” 
 
Cep telefonlarının sohbet aracı olmadığının altını çizen uzmanlar, telefon radyasyonundan korunmak için alınacak tedbirleri şöyle sıralıyor;
-Mutlaka kulaklık kullanılmalı
-En az 10 milimetre uzaktan konuşulmalı
-Mümkün olduğunca kapalı tutulmalı
-Yatarken başucunda durmamalı