Caydırıcı

Caydırıcı cezalar uyuşturucuyu azaltıyor

İnsan sağlığını olumsuz etkileyen, toplum huzurunu bozan ve asayiş olaylarındaki artışın en önemli sebeplerinden birisi olan uyuşturucu kullanımına ilişkin cezaların ağırlaştırılması, pazar arayışında olan uyuşturucu satıcılarına darbe vurdu.

Emniyet yetkilileri, TBMMde Haziran ayında kabul edilen yeni yargı paketiyle uyuşturucu satışı yapan, yaptıran ve uyuşturucu kullananlara yönelik cezaların artırılması sonrası, özellikle uyuşturucu kullanımında ciddi bir azalmanın olduğunun gözlendiğini bildirdi.

İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, yaptığı açıklamada, esrar elde etmek amacıyla kenevir ekimi suçunun 1 yıldan 7 yıla kadar hapis öngören cezasının yeni yasada ile birlikte 5 yıldan 12 yıla çıkarıldığını kişinin kendi kullanımı için ekim yapması durumunda 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verileceğini kaydetti.
denetimli serbestliğin önüne geçilecek
Uyuşturucu ve uyarıcı madde imal, ihraç ve ithal suçunun cezasının 10 yıldan 20 yıla kadar iken 20 yıldan 30 yıla çıkarıldığını, satma suçu için ise 10 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası öngörüldüğü bilgisini veren Uzunkaya, uyuşturucu ve uyarıcı maddenin çocuğa verilmesi veya satılması durumunda hapis cezasının 15 yıldan az olmayacağını kaydetti. Uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma ve özendirme suçuna 5 yıldan 10 yıla, uyuşturucu kullanma suçuna 2 yıldan 5 yıla hapis cezası öngörüldüğünü hatırlatan Uzunkaya, yeni düzenlemenin uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanan kişiler hakkında defalarca denetimli serbestlik kararı verilmesinin de önüne geçeceğini ifade etti.
Suç kaydı olana mektup
İzmir Valiliği öncülüğünde yürüttükleri proje kapsamında cezaların miktarının artırılmasını konu edinen mektup hazırladıklarını ifade eden Uzunkaya, bu mektupları gerek posta yoluyla gerekse de polis ekipleri aracılığıyla İzmirdeki uyuşturucudan suç kaydı bulunan 14 bin civarında kişiye ulaştıracaklarını belirtti.

Milli Gazete