Bu

Bu yıl baharat el yakacak

Vietnam, Hindistan ve Çin’de ekim ve hasat zamanı meydana gelen aşırı yağış ve kuraklık, baharat üretimini vurdu. Karabiberden çörek otuna fiyatlar iki kat arttı

Son dönemde aşırı yağış ve kuraklık şeklinde meteorolojik olaylarda meydana gelen değişimler, baharat üretimini vurdu. Karabiberden çörek otuna, kişnişten kimyona birçok ürünün fiyatı yılbaşına göre yüzde 50’nin üzerinde arttı. Vietnam, Hindistan, Çin gibi baharatın anavatanı ülkelerde ekim ve hasat zamanlarında meydana gelen aşırı yağışlar üretimi büyük ölçüde azalttı.

Dünyanın en fazla ticareti yapılan ürünü olarak bilinen karabiberde hasat zamanındaki aşırı yağışlar üretimi düşürdü. Fiyat ocak ayına göre yüzde 50 pahalandı. Yılbaşında kilosu 16 TL olan tane karabiber temmuz itibarıyla 25 TL’ye yükseldi.

Susam piyasayı şaşırttı

Geçen yıl kilogramı 4’ten 9 TL’ye çıkarak simitçileri isyan ettiren susam, bu yıl üretim rekoru kırdı. Hindistan’da ara mahsulün mayıs itibarıyla beklenenin 5 katı çıkması üreticiyi sevindirdi. Ancak geçen ay yapılması gereken ekim muson yağmurları nedeniyle gerçekleştirilemeyince susam fabrikaları paniğe kapıldı. Talep artışı fiyatı bir miktar yükseltti. Susamın kilogram fiyatı Türkiye’de 8 TL seviyesine oturdu.

Sabah