Boyun

’Boyun fıtığı omurilik felcine dönüşebilir’

Fıtıklaşmanın boyun ağrısı yapabileceği gibi boyundan çıkan sinirlere baskı yaparak ellerde, kollarda uyuşma ve kuvvetsizliğe yol açabileceği bildirildi.

Uzmanlara göre, önlem alınmazsa bu durum omurilik felcine kadar gidebiliyor. Özel Ortadoğu Hastanesi Beyin Omurilik Sinir Cerrahisi Nöroşirurji Uzmanı Op. Dr. Mustafa Kayacan, boyun fıtıklarının çoğunlukla cerrahi müdahaleye gerek kalmadan düzeldiğini belirtti. Kayacan, konu hakkında şu bilgileri verdi: Bu nedenle boyun fıtıklarından kaynaklanan ağrıyı azaltmak için cerrahi dışı seçenekler değerlendirilir. Kısa dönemler dinlenme, servikal korse, ağrı kesici, kas gevşetici ilaçlarla fizik tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Op. Dr. Mustafa Kayacan eğer 20 gün ya da 1 ay beklemekle ağrıda azalma olmazsa, kollarda, omuzda, ellerde güç kaybı varsa veya omurilik basus bulguları varsa, bunun yanı sıra özellikle kollarda ve bacaklarda kuvvetsizlik ve uyuşma görülürse cerrahi tedavi gerektiğini kaydetti. Her cerrahi girişimde olduğu gibi boyun fıtığı ameliyatlarında da bazı riskler olabileceğini ifade eden Kayacan, şunları ekledi:

Bunlar kanama, enfeksiyon, sinir ya da omurilik hasarı, boynun önden yapılan müdahalelerde ses kısıklığı, yutma güçlüğü ve özefagus trakea zedelenmesi olabilir. Genel olarak servikal müdahaleler çok başarılıdır, komplikasyonları daha azdır ve iyileşme süreleri
daha kısadır.

Millî Gazete