Bosnanın

Bosna’nın ’Soma’ sı…

Bosna Hersek’in Zenitsa kentinde, 3.5 büyüklüğündeki deprem kömür madeninde göçük oluşturdu. Madende mahsur kalan 34 işçiden 5’i öldü. Acı haber aileleri yıktı

Bosna Hersek’in orta kesimlerindeki Zenitsa kentinde önceki akşam meydana gelen 3.5 büyüklüğündeki deprem kentteki Raspotoçye kömür madeninde göçük oluşturdu. Göçük sırasında madende bulunan 56 işçiden 22’si içeriden çıkmayı başarırken, 34 işçi madende mahsur kaldı. 500 metre derinlikte kurtarılmayı bekleyen işçiler için saatler süren yoğun bir çalışma yapıldı. Nitekim 34 işçiden 29’u yakınlarının sevinç gözyaşlarıyla madenden çıkarıldı. Ancak içeride kalan 5 işçi için acı haber Bosna Hersek Madenciler Sendikası’ndan geldi. Yapılan açıklamada 5 işçinin kurtarılamadığı belirtildi. Haberi alan işçi yakınları maden önünde gözyaşlarına boğuldu. Vardiya şefleri, meydana gelen göçük nedeniyle madendeki koridorun 70 metrelik kısmının yığılan toprak ve diğer materyaller nedeniyle kapandığını söyledi.

Madeni işleten şirketin yöneticilerinden ise henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak maden koridorlarının 3.5 büyüklüğünde bir depreme karşı dayanıksız olması akıllara ’ihmalkarlık ve tedbirsizlik’ şüphesini getiriyor. Ayrıca facianın ölümlerle sonuçlanmasında kaza sonrası oluşan göçüğün yanı sıra madendeki elektrik tesisatının kısa devre yapmasının da etkisi olduğu iddia ediliyor.

Sabah