Bonzai

Bonzai kullanımının bir numaralı aktörü sigara

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi Adli Tıp Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Aşıcıoğlu, bonzai kullanımının bir numaralı aktörünün sigara olduğunu belirterek, Çünkü genelde sigaranın içine sarılarak kullanılıyor.

Aile, daha önce çocuğunun sigara içmesine göz yumduysa, zamanla sigaranın içinde aslında bonzai içtiğinin farkına varmıyor” dedi. Aşıcıoğlu, yaptığı açıklamada, uyuşturucu tacirlerinin 2007den beri esrar, eroin, morfin, afyon gibi maddelerin dışında yeni pazar oluşturabilmek, henüz yasa kapsamına alınmadığı için kullanıcıların da kendilerinin de cezalandırılmamalarını sağlamak amacıyla yeni psikoaktif maddeler ürettiğini söyledi.

Bu psikoaktif maddeler arasında bonzai grubunun da yer aldığını, bu grupta 110 farklı madde çeşidi olduğunu söyleyen Aşıcıoğlu, şöyle konuştu: “Son 10 yılda çıkan 350 çeşit psikoaktif maddenin içinde yer alan en önemli grup, bonzai. ‘Sentetik kannabinoid diye adlandırılan bu maddeler, Türkiyede ‘bonzai diye anılmaya başlandı. Bonzai, aslında Uzak Doğudaki bodur çiçeklerin adıdır. Bonzai için önleme faaliyetleri yapılması gerekiyor. Bununla mücadelenin bir sürü ayağı var. Talebin azaltılması gerekiyor. Bonzaiye hiç başlamamış kişilere ayrı, başlayanlara ayrı bilgilendirme yapılmalı. Bonzai kullanımının bir numaralı aktörü, sigara. Çünkü genelde sigaranın içine sarılarak kullanılıyor. Aile, daha önce çocuğunun sigara içmesine göz yumduysa, zamanla sigaranın içinde aslında bonzai içtiğinin farkına varmıyor.” Önlemenin her zaman tedavi etmekten daha kolay olduğuna işaret eden Aşıcıoğlu, bölünmüş ya da kalabalık ailelerin çocuklarına okullarda özel ilgi gösterilmesi, uyuşturucuya başlama riski taşıyan öğrencilere rehber öğretmenler aracılığıyla ulaşılması gerektiğini anlattı.

Binlerce genci zehirleyecek bonzai ele geçirildi

Öte yandan, İstanbul Narkotik Suçlarla Şube Müdülüğü ekipleri, Kuştepe’de iki kişinin torbacı olarak tabir edilen sokak satıcılarına uyuşturucu mal getireceği ihbarı üzerine harekete geçti. Cuma günü şüphelilerin kaldığı adresi tespit eden polis fiziki takip başlattı. Gece yarısı şüphelilerin evine yapılan baskınlarda bin 134 paket halinde 1700 gram bonzai ile uyuşturucu maddeleri tartmakta kullanılan hassas terazi ele geçirildi. Satışa hazır uyuşturucu maddenin birkaç saat içinde torbacılara dağıtılacağı ve binlerce gencin zehirlenmesine yol açacağı ifade edildi.

Millî Gazete, Sabah