Gazze

BM’den ‘Gazze’ raporu

BM İnsan Hakları Konseyi'nin raporuna göre, Gazze, İsrail ablukasından kaynaklanan sağlık ve çevre sorunları dolayısıyla 2020 yılında yaşanılamaz bir yer haline gelecek.
BM İnsan Hakları Konseyi'ne rapor sunan İşgal Altındaki Filistin Topraklarındaki İnsani Durum Özel Raportörü Richard Falk,Gazze Şeridi'ndeki durum ile gözaltındaki ve hapisteki binlerce Filistinliye yapılan endişe verici muameleye dikkati çektiğini söyledi.
Falk raporunda, Gazze şeridindeki su ve temizlik imkanlarını da masaya yatırdı. Raporda, İsrail ablukası nedeniyle yaşanan sağlık ve çevre sorunları dolayısıyla Gazze'nin 2020 yılında yaşanılamaz bir yer haline geleceği belirtildi.
Bu bölgedeki halkın yüzde 70'inin uluslararası yardıma muhtaç halde yaşadığı ifade edilen raporda, bölgedeki suyun yüzde 90'ının insan tüketimine uygun olmadığı bildirildi.
Raporda, “Gazze'deki Filistinlilerin en temel haklarının korunması için etkili ve acil değişiklikler gerekiyor” ifadesine yer verildi.
İsrail'in gözaltındaki çocuklara uyguladığı kötü muameleye de özellikle dikkat çekilen raporda, bunun çocuk hakları ile işkence ve kötü muameleye ilişkin uluslararası sözleşmelere de aykırı olduğuna vurgu yapıldı.

Raporda ayrıca İşgal altındaki Filistin topraklarındaki İsrailli yerleşimcilerin sayısının 2012 yılında yüzde 4,5 arttığına da işaret edilerek, iki hafta önce Nablus yakınlarında 60 bin metrekare toprağın daha İsrail tarafından yerleşime açıldığı ifade edildi.