Antarktika

Bilim, Türk bayrağını Antarktika’ya dikecek!

Dünyanın enerji kaynaklarının azalmasıyla önemi her geçen gün daha fazla anlaşılan Antarktika’ya Türk bilim üssü kurulması için bir adım daha atıldı.

Çeşitli bilim dallarından onlarca akademisyenin oluşturduğu Antarktika Kurulu’nun İTÜ Denizcilik Fakültesi’nde yaptığı çalıştaya 3 ayrı bakanlığın, 2 ulusal bilim kurumunun ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın temsilcileri de katıldı. 8 saat süren 3. Antarktika Çalıştayı’ndan kasım ayına kadar bilimsel program hazırlanması kararı çıktı.

Yeryüzünde sürekli insan yaşamının olmadığı tek kıta olan Antarktika’da Türk bayrağını sürekli dalgalandıracak bir bilimsel üs kurulması için sürdürülen çalışmalar kapsamında yeni bir çalıştay düzenlendi.
 İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Bayram Öztürk başkanlığında oluşturulan Antarktika Kurulu; İTÜ Denizcilik Fakültesi’nde toplandı. Buzul kıtada kurulan ABD’nin üssünde çalışma fırsatı bulan Yrd. Doç. Dr. Burcu Özsoy Çiçek’in ev sahipliği yaptığı toplantının en ilgi çekici yanı; 3 ayrı bakanlık ve 2 bağımsız bilim kurumu ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı yetkilisinin de yer alması oldu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürü Cemalettin Şevli, Dışişleri Bakanlığı Denizcilik ve Havacılık Daire Başkanı Barış Kalkavan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Murat Turan çalıştaya katıldı.
‘Gerekli donanıma sahibiz’
Dışişleri Bakanlığı’ndan Barış Kalkavan, “Antarktika, barındırdığı doğal kaynaklar nedeniyle önümüzdeki yüzyıllarda devletlerin ilgi odağı haline gelecektir. Uğruna savaşılmamış tek kıta Antarktika’dır. Bilim insanları sınırsız bir tatlı su ve balıkçılık kaynağı barındıran kıtada, sadece Weddel ve Ross denizlerinde 50 milyar varil petrol rezervi olduğunu tahmin etmektedir. Hiçbir devletin egemenliğinde olmayan kıta için hazırlanan Antarktika Antlaşmalar Sistemi’ne 1995’te taraf olduk. Artık kıtada bilimsel araştırma yapacak bilim insanlarına ve gerekli donanıma sahibiz” dedi.