Bilgisayar

Bilgisayar ve telefonlar, çocukların uyku düzenini bozuyor

Televizyon, telefon ve bilgisayar karşısında uzun süre kalan çocukların yaşıtlarına göre daha az uyudukları bilimsel olarak kanıtlandı. Bu ürünlerin yatma saatinden hemen önce kullanılması ise uyku zamanını büyük oranda olumsuz etkiliyor.

Uzmanlar, gençlerin kullandığı elektronik aletlerin ve sosyal medyanın mutlaka kontrol altında tutulması gerektiği tavsiyesinde bulunuyor.

Norveç’in Hordalan bölgesinde 16 ila 19 yaşlarındaki 10 bin genç üzerinde yapılan çalışma, ekranların uyku düzenini bozduğunu ortaya koydu. Araştırma kapsamında gençlere, uyku düzenleri, hangi tip elektronik aletleri kullandıkları ve okul dışında ekran karşısında geçirdikleri vakit ile ilgili sorular soruldu.

Ortalama olarak ekran karşısında günde 4 saatten fazla vakit geçiren gençler, akranlarına oranla 3,5 kat daha fazla oran ile 5 saatin altında uyuyor. Ayrıca bu gençlerin yaklaşık yarısı, uykuya dalabilmek için bir saatten fazla zaman harcıyor. Yetişkinlerde ise bu süre 30 dakika.
Uzmanlar, uykusuzluğun bir başka nedenini de ekrandan yayılan parlak ışık olarak açıklıyor. Buna göre ekrandan gelen parlak ışık beynin gece ile gündüzü ayırt etmesine engel oluyor. Işık nedeniyle geceyi algılayamayan beyin, vücuda, uyku veya uyanma zamanı kalkma emri veremiyor.

Milli Gazete