Benzinde

Benzinde ya indirim ya tavan!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) yükselen akaryakıt fiyatlarına rağmen kâr marjlarında indirime yanaşmayan akaryakıt şirketlerine son uyarısına yaptı. Akaryakıt şirketleri iyi niyetlerini belli edecek bir indirime gitmezse, akaryakıt şirketlerine önümüzdeki haftalarda tekrar tavan uygulaması getirilecek.

Bu yolla 5 TLnin üzerine çıkan benzin fiyatının aşağı çekilmesi öngörülüyor.
Akaryakıtta EPDKnın yürürlüğe koyduğu son tavan fiyat uygulamasının süresinin dolmasının ardından fiyatlar hızla eski haline gelirken akaryakıt kâr marjları 46 kuruşa ulaştı. Dağıtım şirketleri için kâr marjını 37 kuruş olarak tespit eden EPDK, şirketlerin en azından 40 kuruş civarına inmesini ve iyi niyet göstermesini bekliyor. Şirketlerin maliyetlerini açıklama çabası da EPDK yönetimini ikna etmedi.

Uyarıda bulunan EPDK, net bir süre vermese de şirketlerin bir an önce adım atmasını bekliyor.
Şirketlerin indirime yanaşmaması halinde ise önümüzdeki haftalarda benzin ve mazotta tavan fiyat uygulaması yürürlüğe girecek. Benzin ve mazotta tavan fiyat uygulaması geçtiğimiz aylarda da uygulanmıştı. 2 aylık periyodun ardından fiyatlar hızla eski seviyelerine gelince, EPDK akaryakıt şirketlerine uyarıda bulunmuştu.

Milliyet