tbmm

Belde silahla düğüne gitme cezası 2 bin TL

TBMM İçişleri Silah Alt Komisyonu, yeni Silah Yasası'na ilişkin çalışmasını tamamladı.

Bu dönem çıkması beklenen yasa taslağında önemli değişiklikler yapıldı. Getirilen bazı hükümler şöyle: 

Düğün salonlarına silahlı girmek yasaklandı. Yasağa uymayanlar 2 bin lira ceza ödeyecek. Alışveriş merkezlerine silahla girme konusunda yetki valiliklere bırakıldı. Uyuşturucu kullanan kişinin yanında silahı varsa 600 lira ceza verilecek. Yine alkollü olarak silah taşıyan da 600 lira ceza alacak. Uyuşturucu kullanan kişinin ruhsatı iptal edilecek ve 5 yıl boyunca verilmeyecek. Birden fazla kere alkollü ve silahlı yakalanan da aynı cezayı alacak. 
Emniyet Genel Müdürlüğü İçişleri Bakanlığı aracılığıyla, TSK da Milli Savunma Bakanlığı aracılığıyla silah ithal edecek. Ayrıca MİT'e de silah ithal yetkisi verildi. Polis her türlü silahı ithal edebilecek. Ancak tank, top, uçak gibi ağır silahlar konusunda son sözü ana komisyon söyleyecek. “Polise tank ithal yetkisi” olarak bilinen bu hüküm ilk tasarıda yer alırken, sonradan çıkarılmıştı. Son toplantıda ise yeniden eklendi. 
Faili meçhul suçları ortadan kaldıracak önemli bir adım atıldı. Türkiye'de polis, asker hatta Cumhurbaşkanı dahil herkesin silahının balistik mermi izi ve diğer bilgileri, aynen parmak izinde olduğu gibi veri tabanına kaydedilecek. Böylece suçlu kolayca bulunabilecek. Veri bankasına kaydını yaptırmayana 500 lira ceza verilecek. 
18 olan silah ruhsatı yaş sınırı 24'e yükseltildi. Av tüfeği yine 18 yaşında alınabilecek. Silah ruhsatı almak için istenen heyet raporu kaldırıldı. Ancak yönetmelikle düzenlenmesine karar verildi. Silah ruhsatlarını valiliklerde oluşturulacak 'Silah Ruhsat Komisyonları' verecek.