Avrupa

Avrupa ekonomisi sendeliyor

Euro Bölgesi 2. çeyrekte en büyük üç ekonomisinin kötü verilerinin etkisiyle büyümedi. Almanya ekonomisi 2012den beri ilk kez küçülürken, Fransa durgun, İtalya ise resesyonda

Deflasyona doğru kayan Euro Bölgesinde Almanyanın ikinci çeyrekte küçülmesi ve Fransanın gayrı safi yurtiçi hasılasının (GSYH) hiç ilerlememesi bölgenin kırılgan iyileşmesine dair endişeleri artırdı. Avrupanın iki büyük ekonomisi Almanyanın ikinci çeyrekte daralması, Fransa ekonomisinin ise art arda ikinci çeyrektir durağan seyretmesinin ardından euro bölgesi ekonomisi büyüme beklentilerine karşılık nisan-haziran döneminde yatay seyretti. Bloğun en büyük iki ekonomisinden gelen kötü verilerin ardından Fransa hükümeti 2014 yılına dair büyüme tahminini yüzde 1den yüzde 0.5e indirdi.

Avrupa’nın büyüme motoru Almanya ve Fransa durdu. Almanya ekonomisi, geçtiğimiz çeyrekte ekonomist beklentilerinden fazla daraldı. Fransa istatistik kurumunun açıkladığı veriler ise Euro Bölgesi’nin en büyük ikinci ekonomisinin nisan-haziran döneminde büyüme kaydedemediğini gösterdi. Euro Bölgesi’nde de GSYİH değişiklik göstermedi. Bölgede enflasyon da yüzde 0.4 ile düşük seyrini sürdürdü. Avrupa sanayisinde özellikle 270 bin KOBİ zor durumda. Bu KOBİ’ler Rusya’nın en büyük tedarikçileri statüsündeydi.

Dünya