Avrasya

Avrasya Birliği bugün kuruluyor

Çinden ABye uzanan bir ticaret bloku oluşturacak Avrasya Ekonomik Birliği hayata geçiyor. Kazakistan, Rusya ve Belarus liderleri Birlik için imzaları bugün atılıyor

Rus lider Vladimir Putinin Çinden ABye kadar uzanan bölgede siyasi ve ekonomik bir blok oluşturma hayalleri gerçek oluyor. Temelleri Rusya, Kazakistan ve Belarus arasında 2010da Gümrük Birliği ile atılan Avrasya Birliği için imzalar bugün atılıyor. Sovyetler Birliğinin çökmesini ‘trajedi olarak nitelendiren ve Çin, ABD, AB gibi süper güçler karşısında güçlü bir ticaret bloku oluşturmak isteyen Putin, böylelikle Rusyayı bölgesel gücün merkezine oturtmayı da hedefliyor.

Kazakistan, Rusya ve Belarus arasında Avrasya Ekonomik Birliğini hayata geçirecek anlaşma Kazakistanın başkenti Astanada bugün imzalanacak. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko, Astana Bağımsızlık Sarayında yapılacak resmi törende anlaşmayı imzalayarak Avrasya Ekonomik Birliğini resmen hayata geçirmiş olacak. 

Bugün imzalanacak anlaşmayla Avrasya Ekonomik Birliği ile kurumsal bir aşamaya geçecek. Gümrük Birliğini de oluşturan Rusya, Kazakistan ve Belarus yaklaşık 170 milyon nüfusa ev sahipliği yapıyor. Ekonomik büyüklükleri 2.2 trilyon dolar dolayında ve Avrasyada entegrasyonun 2030 yılına kadar ekonomik büyüklüğe 900 milyar dolar katkıda bulunması bekleniyor.

Bunlar büyük rakamlar ancak rakip olarak görülen Avrupa Birliğinde nüfus 500 milyondan fazla, ekonomik büyüklük ise 16 trilyon dolardan fazla. Çinin nüfusu 1.3 milyar, ülkenin GSYHsi ise 8.2 trilyon dolar. 313 milyon nüfuslu ABDnin ekonomik büyüklüğü ise 16 trilyon dolar olarak hesaplanıyor.

Dünya