Asyanın

Asya’nın bir ucuna gazyağı satacağız

Petrol ve doğalgazda neredeyse tamamen dışa bağımlı olan Türkiye, işlenmiş üründe yeni pazarlar buluyor. Türkiye, ilk kez Asya’nın bir diğer ucuna gazyağı ihraç etmeye hazırlanıyor.

Türkiye’nin ürün satacağı ülke ise 8 bin kilometre uzakta olan Güneydoğu Asya ülkesi Bangladeş olacak. Gelecek yılın ilk yarısında başlayacak ihracatın 60 bin ton olması bekleniyor. Yaklaşık 160 milyonluk nüfusu hızla artan Bangladeş’te akaryakıt açığı yaşadıklarını söyleyen Bangladeş Petrol Şirketi Başkanı Mohammad Eunusur Rahman, Türkiye’den 60 bin tonluk alımı gelecek yıl başlatıyoruz dedi. 2015’te ilk kez artan talebi karşılayacaklarını belirten Rahman, Gelecek yıl toplamda 2.5 milyon tonluk alım planlıyoruz diye konuştu.

Doğalgaz Irak sınırına kadar ulaşacak

BOTAŞ, alternatif enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve ülke içinde doğalgaz boru hatlarının bir ağ gibi birbirine bağlanması amacıyla doğalgaz iletim hatları planlamaları yapmaya devam ediyor. Bu amaçla, boru hattına yönelik yatırımlarla emisyon değerleri düşük ve verimliliği yüksek doğalgazın Türkiye genelinde kullanımını yaygınlaştırılması, doğalgazın tüm tüketim noktalarına ulaştırılması, ayrıca BOTAŞ’ın 2005’ten itibaren doğalgaz alımsatım anlaşmalarından doğacak al ya da öde yükümlülüğü ile karşılaşmaması, karşılaşması durumunda da oluşacak farkın minimize edilmesi amaçlanıyor. BOTAŞ, bu çerçevede, arazi etüt, harita ve kamulaştırma mühendislik ihalesi yapılan Şırnak Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nin hayata geçirilmesi planlanıyor. Proje, yapımı devam eden 40 inç çapındaki Mardin Doğalgaz Boru Hattı’ndan çıkarak, Mardin’in Savur, Midyat ve Nusaybin ilçeleri ile Şırnak’ın İdil, Cizre ve Silopi ilçeleri üzerinden Irak sınırına ulaşacak.

Sabah