Arakanlılar

Arakanlılar iki aydır aç susuz denizdeler

Myanmar Malezya’nın yardım çağrısını geri çevirdi

Güneydoğu Asya Uluslar Birliği’nin (ASEAN) Dönem Başkanı Malezya Dışişleri Bakanı Anifah Aman, göçmen sorununa uluslararası seviyeye taşınmadan önce çözüm bulabilmek için Myanmar ile görüşme yapmayı umduklarını söyledi.

Aman, Bangladeşli mevkidaşı Hasan Mahmud Ali ile yaptığı görüşmenin ardından Kendi çıkarlarımıza, toplumsal sorunlarımıza ve güvenlik problemlerine de bakmak zorundayız. Myanmar’a çözüm bulmak için harcanan çabalara destek vermesi çağrısında bulunuyoruz dedi.
Myanmar hükümeti ise göçmen trajedisinden sorumlu olmadığına işaret ederek konuyla ilgili düzenlenecek zirveye katılmayabileceğini açıkladı.

Güney Asya’daki göçmenlerin büyük bir kısmını Bangladeşliler ve Myanmar’dan kaçan Arakan Müslümanları oluşturuyor.

Bangladeşliler, ülkelerindeki yoksulluktan kaçmak ve Endonezya ya da Malezya’da iş bulmak amacıyla denize açılırken Arakan Müslümanları, kendilerini vatandaş olarak kabul etmeyen, hiçbir hak tanımayan Myanmar’dan uzaklaşmaya çalışıyor.

Tayland hükümeti, kısa süre önce ülkenin güneyindeki ormanlık alanlarında kamp kuran insan kaçakçılarına karşı operasyon düzenlemişti. Göçmenleri kamplara getiren ve ailelerinden fidye isteyen insan kaçakçıları, göçmenleri teknelere bindirip denizin ortasında terk etmeye başlamıştı.

Bu teknelerden bazıları, geçen hafta Endonezya kıyılarına vurmuştu. Uluslararası Göç Örgütü, Endonezya ve Malezya açıklarındaki teknelerde 8 binden fazla göçmenin yaşam savaşı verdiği uyarısında bulunmuştu.

Dünya Bülteni