Araçlarını

Araçlarını yenilemeyen sürücü kursları hizmet veremeyecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sürücü eğitiminin verildiği ve sınavlarının yapıldığı araçların yenilenmesi, SGK sorgulaması işlemlerinin düzenli yapılması için valiliklere yazı gönderdi. Yazıda, Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinin 29 Mayıs 2013te yürürlüğe girdiği, direksiyon eğitimi ve sınav araçlarından A1, A2, F, H ve B sınıfı ehliyet için olanların 10 yaş, C, D, E ve F sınıfı ehliyet için olanların ise 20 yaş sınırı getirildiği anımsatıldı.

Bu kapsamda, araçların bir yıl içinde yönetmelikte belirtilen şartlara uygun hale getirilmesinin istendiğine dikkat çekilen yazıda, sürücü kurslarına verilen sürenin 29 Mayısta sona ereceği vurgulandı. Yazıya göre, araçlarını yönetmelikte belirtilen şartlara uygun hale getirmeyen sürücü kursları hazirandan itibaren bu programlarını kapatacak ve yeni kayıt alamayacak.

Sürücü kursları, Hazirandan önce kayıt yaptıran kursiyerlerin mağdur olmaması için şartları taşıması kaydıyla mevcut araçlarıyla bu kursiyerlerin sınavlarını ve eğitimlerini yapılabilecek. Eğitim ve sınav için kullanılacak bu araçların yönetmelikte istenen diğer şartları taşıması gerekecek.

A1, A2, F, H (motosiklet) ve dorse de dahil bütün sertifika sınıflarındaki direksiyon eğitim ve sınav araçlarının, “Motorlu Araç Tescil Belgesi”ne “sürücü kursu aracı” olarak yazılması gerekecek. Ancak 29 Mayısta süresi dolan araçlar bu işlemden muaf tutulacak.

Millî Gazete