Antibiyotik

‘Antibiyotik sonrası çağı yaşıyoruz’

Sağlık Bakanlığı Hastane Enfeksiyonları Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi Prof.Dr. Recep Öztürk, antibiyotik çağı sonrası dönemin yaşandığını belirterek, “Türkiye kendi sınıfında en çok antibiyotik kullanan ülke konumunda. Direnci kıyasladığımızda bu durum, Türkiyeyi ortak olduğumuz diğer ülkelere göre çok daha yukarıya taşıyor. Sonuç, hastaları tedavi edemiyoruz” diye konuştu.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, antibiyotiklerin hem tıpta, hem de veterinerlikte yaygın kullanıldığını söyledi. Çiftliklerde tavuklar için büyüme faktörü olarak da kullanılan antibiyotiklere karşı, ne kadar çok kullanılırsa o kadar çok direnç geliştiğini belirten Prof. Dr. Öztürk, “Antibiyotiklere karşı hem toplumdan hem de hastaneden kazanılan enfeksiyonlarda çok ciddi direnç artışı olmaya başladı” dedi.

Etkili antibiyotik artık yok

2013te Amerikan Hastalık Kontrol Merkezinin ABD için Antibiyotik Direnci Tehdidi adlı rapor hazırladığını, Dünya Sağlık Örgütünün üye ülkelerden veriler elde ederek Küresel Direnç Felaketi ifadesini kullanarak mayısta bir rapor yayımladığını anlatan Prof. Dr. Recep Öztürk, “Antibiyotikleri kaybediyoruz. Mikroorganizmalar hastalık yapmaya devam ediyor ama elimizde etkili çok az antibiyotik kaldı. Tam etkili antibiyotik artık yok” diye konuştu. Bu durumun artık antibiyotik çağı sonrası olarak ifadesini bulduğunu aktaran Öztürk, antibiyotiklere karşı oluşan direnç nedeniyle ilaç firmalarının da bu konuda Ar-Ge çalışmalarını azalttığını söyledi.

Her vakaya verilmemeli

Antibiyotiklere karşı direnç oluşmasında en önemli nedenin gereksiz kullanım olduğunu belirten Prof. Dr. Öztürk, bugün çocuklarda boğaz iltihabının yüzde 35i, erişkinlerde ise aynı hastalığın yüzde 15i antibiyotik tedavisine gereksinim duyarken, bu yöndeki her vakaya antibiyotik verildiğini dile getirdi. Öztürk bu noktada hasta ve hasta yakınlarının da hekim üzerinde antibiyotik yazması için baskı oluşturduğunu belirtti.

Milliyet