Ankara

Ankara ve K.Maraş’ta Doğu Türkistan konferansları

Kahramanmaraş Lider Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü ile Merdan Ahlak Kültür ve Çevre Derneği, Kahramanmaraşta; İklim Gençlik Kulübü ile Hanımların Sesi Derneği Ankarada, Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürkün katılımıyla Doğu Türkistan konulu programlar düzenliyor.

27 Şubat 2015, 8 Cemaziyelevvel 1436 Cuma günü saat 19.30da K. Maraş Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde başlayacak programa konuşmacı olarak Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk katılacak.

İlki Endonezya için “Sen Unutulanı Seç” çağrısıyla düzenlenen farkındalık konferansları dizisi kapsamında tertip edilen “Unutul(may)an Vatan Doğu Türkistan” konferansı hakkında bilgi veren Merdan Ahlak Kültür ve Çevre Derneği Başkanı Av. Timur Borahan, Doğu Türkistandaki işgalini sürdüren Çin yönetiminin Müslüman Türkler üzerinde uyguladığı asimilasyon politikası azalacak yerde giderek artıyor. Doğu Türkistan, Ramazanda orucun yasaklandığı neredeyse tek bölgedir. Müslüman ülkeler üzerinde oynanan oyunların farkına varmalıyız. Türkiyede ve Maraşta Doğu Türkistan ile ilgili kamuoyu hassasiyeti oluşturmak için bu konferansı düzenliyoruz, aynı zamanda dava adamı Doğu Türkistanlı İsa Yusuf Alptekin’in ‘Gönül arzu eder ki, Türkistan meselesinin halledilmesi davasında öncülük şerefi Türkiye’nin olsun sözünün gerçekleşmesine katkı için bu önemli konuyu gündeme getiriyoruz. Konferansımıza tüm hemşerilerimizi davet ediyoruz” diye konuştu.

Ayrıntılı bilgiye merdancevre.net adresinden ulaşılabilir.

Diğer program Ankarada

İklim Gençlik Kulübü ile Hanımların Sesi Derneği tarafından “Ümmetin Yetim Coğrafyası, Doğu Türkistan” adıyla düzenlenecek programa yine Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk katılacak.

Ankaradaki program ise, 28 Şubat 2015 Cumartesi 8 Cemaziyelevvel 1436 saat 16.00da Ankara Yenimahalledeki Tevfik İleri İmam Hatip Lisesi konferans salonunda başlayacak.