Ambalajsız

Ambalajsız tavuk satışına yasak geliyor

Et ve et ürünlerinin satışıyla ilgili kurallar değişiyor. Artık ambalajsız tavuk eti, önceden çekilip paketlenmiş kıyma satılamayacak. Kavurmada tuz oranı da yüzde 5’ten yüzde 3’e düşürülecek.

Et ve Et Ürünleri Tebliği’nde yapılacak değişiklikle ambalajsız tavuk satışı yasaklanacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, tüketici sağlığının en üst düzeyde korunması, daha kaliteli ürünlerin tüketicilere ulaştırılması ve tüketicinin yanıltılmasının önlenmesi amacıyla 5 Aralık 2012’de yürürlüğe giren Et ve Et Ürünleri Tebliği’ni revize edecek.

Söz konusu değişiklikle kasap, market gibi perakende işletmelerde parça kanatlı etlerinin dökme satışı yasaklanacak, kanatlı etleri, sadece hazır ambalajlı olarak piyasaya arz edilebilecek. Bu işletmelerde, fermente sucuk, pastırma, köfte gibi et ürünleri üretilemeyecek, önceden çekilmiş ve paketlenmiş günlük kıyma satılamayacak.

Lokanta, restoran, otel gibi son tüketiciye hizmet veren işletmelerin, çiğ durumda bulunan hazırlanmış et karışımlarını satması yasaklanacak.

Yeni düzenleme ile kavurmada yüzde 5 olan tuz oranı yüzde 3’e düşürülecek. Bu ürün raflarda kavurma ve kıyma kavurmaolmak üzere iki çeşitte yer alacak. Tebliğ kapsamında yer alan ürünlere, kaliteli et yerine dışarıdan et proteini katılması yasaklanarak haksız kazanç engellenecek.

Geleneksel metotlarla üretilen ürünleri korumak amacıyla coğrafi işaret alarak tescil edilmiş et ürünleri, yatay gıda kodeksi hükümlerine aykırı olmamak şartıyla piyasaya arz edilebilecek, bu ürünlerde kullanılan çiğ et ve kıyma tebliğ hükümlerine uygun olacak.

Et ürünlerinde yüzde 100 dana eti ya da yüzde 100 göğüs eti gibi ifadeler ve logolar kullanılamayacak.

Dünya