Akdenizin

Akdeniz’in sularında 300 mülteci kayboldu

Son üç günde Akdenizde mülteci dolu dört botun fırtına nedeniyle batmasıyla 420 kişiden 300ü kayboldu, 29u ise kurtarıldıktan sonra hipotermiden öldü. BM, ABnin kurtarma operasyonunu yetersizlikle suçladı

Suriyede, Afrikanın kuzeyinde ve doğusundaki iç karışıklıklar yüzbinlerce insanı daha güvenli bir hayat için Avrupaya Kaçak yollardan girmeye itiyor. İnsan kaçakçılığı Avrupa Birliğinin (AB) denizde kurtarma operasyonlarının çapını küçültmesiyle birleşince; Akdeniz suları kaçınılmaz biçimde insani trajediye sahne oluyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinden (UNHCR) yapılan açıklamada son üç günde Libyadan İtalyaya geçmeye çalışırken en az 300 mültecinin kaybolduğu belirtildi.

0 derecenin altı

İtalyan adası Lampedusanın açıklarında fırtınalı havada batan iki şişme bottan sadece 9 kişi kurtarıldı. İki bottaki 200den fazla kişinin kaybolduğu bildirilirken kötü hava koşulları nedeniyle boğularak öldükleri tahmin ediliyor. Libyanın başkenti Trablusgarptan cumartesi günü ayrılan dört bottan oluşan filonun yanısıra bir diğer botta da Akdenizi geçmeye çalışan 100 kişi kayboldu. Çoğunluğu Afrikalı genç erkeklerden oluşan mültecilerden kayıp olanların arasında 12 yaşında bir erkek çocuğu da var. Pazar günü ise dördüncü bir bottan İtalyan sahil güvenliği 105 kişiyi kurtardı.

Milliyet