Akaryakıta

Akaryakıta yeni standart

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) akaryakıtta yeni dönem başlatıyor. Kurum, Almanya, İngiltere, İtalya ve Fransa ile karşılaştırma yaparak, yüksek fiyata anında müdahale edecek. Böylelikle akaryakıtta aşırı kâr engellenerek, tüketicilerin makul fiyatlarla alım yapması sağlanacak.

22 Mayıs’ta sona eren akaryakıttaki tavan fiyat uygulaması sonrası bazı dağıtım şirketlerinin 13 kuruşa varan artışlara gitmesi EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ın tavan fiyatı tekrar uygulama ikazı ile geri çekilmişti. Yılmaz, tavan fiyat uygulaması ile piyasaya sinyal verildiğini bu sinyallin şirketlerce doğru algılanması gerektiğini belirtmişti. Yılmaz, bazı şirketlerin olumsuz tavırlarının sektörün tamamına maliyet olarak yansıyabileceğine dikkat çekmişti. Tavan fiyat süresinin dolmasının ardından fiyatların artmaması için kolları sıvayan EPDK, önemli bir karara imza attı. Kurul kararı ile petrol piyasasında fiyatların takibinin daha etkin yapılması amaçlanıyor. Rafineri ve pompa fiyatının uluslararası piyasalardaki göstergelere göre oluşup oluşmadığının takibine yönelik kriterler belirlenip, dağıtıcı ve bayi payı için karşılaştırmada dikkate alınacak ülkelere açıklık getiriliyor. Karşılaştırmada Türkiye’ye özgü marker ve teminat gibi maliyetler de dikkate alınacak.

Düzenlemeyle şirketlerin fiyat belirlerken EPDK tarafından uygulanan takip sistemini dikkate alması ve fiyatı makul düzeyde tutması amaçlanıyor. EPDK tarafından uygulanacak sistematiğin bilinmesi geleceğe ilişkin belirsizlikleri azaltacak. 

Sabah