Ahıska

Ahıska Türkleri yurt arıyor

70 yıllık sürgün hayatları devam eden Ahıska Türkleri yurt aramaya devam ediyor. Slavyansk’ta yaşayan Ahıska Türkleri, doğuda gerginliğin tırmanmasının ardından yöreye savaşın yeniden gelmesinden endişeli.

Ukrayna’nın doğusunda yaşanan çatışmaların şiddetini arttırmasıyla birlikte 300’den fazla Ahıska Türkü Slavyansk’ı terk etmek zorunda kaldı.

Ahıska Türkleri Vatan Cemiyeti Donetsk Temsilcisi Necican Basatov, geçen yaz aylarında ayrılıkçıların kontrolünde kalan, daha sonra Ukrayna hakimiyetinin yeniden sağlandığı Slavyansk’ta yaşayan Ahıska Türklerinin, bölgeye savaşın yeniden dönebileceğinden endişe ettiğini belirtti.

Ahıska Türklerinin geçen sene Slavyansk’ta meydana gelen çatışmalar nedeniyle tarımla uğraşamadığını ve bundan dolayı ekonomik durumlarının zorlaştığını hatırlatan Basatov, bu sene de tarım sezonu öncesi yöredeki gerginliğin giderek artmasının ziraatla uğraşan Ahıska Türklerini tedirgin ettiğini dile getirdi.
Geçen sene yaz aylarında Rus yanlısı ayrılıkçıların 3 bine yakın Ahıska Türkünün de yaşadığı Slavyansk kentini kontrol altına alması üzerine hükümet güçleri ile ayrılıkçılar arasında çatışma çıkmıştı. Çatışmalarda Nikolayevka ve Çervoniy Malaçar köylerinde yaşayan Ahıska Türklerine ait 20’den fazla ev hasar görmüş, 6 ev ise kullanılamaz hale gelmişti. Bunun üzerine, güvenlik gerekçesiyle yaşadıkları yerleri terk ederek diğer bölgelere geçici olarak sığınan Ahıska Türkleri, yöredeki çatışmaların sona ermesi üzerine Slavyansk’a geri dönmüştü.

y. şafak