yörükzade ahmed fevzi efendi

Afyonkarahisar Büyüklerini Yad Ediyor!

6 Nisandaki Afyonkarahisar Büyüklerini Yâd Ediyor Etkinliği Hazırlıkları Devam Ediyor

Afyonkarahisar Ahlâk Kültür ve Çevre (AKÇEVRE) Derneğinin, faaliyetlerine İstanbul’da devam eden Mahmud Es’ad Coşan Araştırma ve Eğitim (MEC) Merkezi ile birlikte organize ettiği “Bolvadinli Yörükzâde Ahmed Fevzi Efendi Hazretlerini Anma Etkinliği Programı”nın hazırlıklarında sona gelindi.

6 Nisan Cumartesi günü Yörükzâde Ahmed Fevzi Efendi Hazretlerinin Bolvadin’deki kabri başında başlayacak program, akşam 20:00’de Afyon Kocatepe Üniversitesi Atatürk Kongre Merkezi’ndeki Panel ile sona erecek.

1874 doğumlu olan Yörükzâde Ahmed Fevzi Efendi, İstanbul’da tahsil gördükten sonra memleketi olan Bolvadin’de uzun yıllar ilme hizmet etmişti. Hem bir mutasavvıf hem de âlim bir zât olan Yörükzâde Ahmed Fevzi Efendinin tasavvuf ve ilim hayatına dair bilgiler, notlar ve anılar bu program çerçevesinde gün yüzüne çıkmış olacak.

Hayata bakışı ve işine olan titizliği ile örnek alınması gereken bir şahsiyet olan Yörükzâde Ahmed Fevzi Efendi’nin şahsi eşyaları da Afyonkarahisar’daki panel için sergiye çıkarılacak. Merhumun oğlu olan H. Hilmi Özdemir tarafından muhafaza edilen kullandığı giyim eşyalarından, el yazması kitaplara kadar bugüne ulaşabilmiş özel eşyalarını görmek isteyenler 6 Nisan günü panelin devam ettiği saatlerde Atatürk Kongre Merkezinde ziyaret edebilecekler.

Merhum Yörükzâde Ahmed Fevzi Efendi’nin hayatının arşiv belgesi mahiyetinde yeni nesillere aktarılmasını düşündüklerini belirten AKÇEVRE Derneği yetkilileri, bunun için profesyonel bir ekiple anlaşarak bir belgesel hazırlattıklarını söylediler.

Lokomotif Ajans tarafından hazırlanan ve Atatürk Kongre Merkezindeki panelde gösterime sunulacak olan belgesel, Merhum Yörükzâde’nin görev yaptığı Bolvadin’deki Alaca Camii’nde, vakfiyesi olan Medrese-i Haseniye Kütüphanesi’nde ve kabri başında gerçekleştirildi ve çekimleri 2 gün sürdü. İstanbul’da Fatih, Süleymaniye ve Edirnekapı çekimlerinin ardından tamamlanacak belgesel izleyicilerinin beğenisine sunulacak.

Afyonkarahisar Mânevî Büyüklerini Yâd Ediyor ana başlığı altında organize edilen programın panel kısmında ise Prof.Dr. Ahmet Turan Arslan, Doç.Dr. Ahmet Yaramış, Doç.Dr. Hür Mahmut Yücer, Dr.Necdet Yılmaz, Abdullah Haris Toprak, Adem Ersoy, Cihat Demirci, Fatih Yıldız ve Nizamettin Arslan panelist olarak merhum Yörükzâde Efendi’nin tasavvufî ve ilmî hayatından katılımcılara aktaracaklar.

Hem Afyonkarahisar merkezde hem de Bolvadin ilçesinde çeşitli aktivitelerle dolu dolu geçecek programa protokol ve halkın büyük ilgi göstermesi bekleniyor. Programa ayrıca Kocaeli, İzmir, Konya, Karaman, Eskişehir, Isparta, Uşak, Sakarya, İzmir gibi uzak yakın 20’ye yakın ilden katılımcılar da iştirak edecek.