Af

Af 13 milyon borçluyu kapsıyor

TBMMde son şekli verilmeye çalışılan torba tasarıda, kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin bölümün bilançosu çıkartıldı

Maliye Bakanlığının yaptığı çalışmaya göre, vergi, SGK primi borcu ve idari para cezalarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenleme kapsamında 75 milyar lirası Maliye Bakanlığına ait olmak üzere, toplam 160 milyar liralık borç yeniden yapılandırılacak. Devlete kişi başına bir milyon liradan fazla borcu olan 5 bin 500 mükellef de yeniden yapılardırma imkanından yararlanacak.

Kamuoyunda çok tartışma oluşturan kamu alacaklarının yapılandırılması paketinin genişletilmesi için kulisler sürürken, yapılan çalışmanın daha fazla genişlememesi için de görüşmeler sürüyor. Maliye Bakanlığı, düzenlemenin SGK bölümü hariç, kendisiyle ilgili olan tarafının “bilançosunu” hazırladı. Buna göre, vergi ve idari para cezalarının yeniden yapılandırılması olanağından yararlanacak mükellef sayısınn 13 milyonu aştığı saptandı. Verilere göre, mevcut affın fotoğrafı şöyle:

İşte borçlu tablosu

75 milyar liralık toplam borç içinde, bin liranın altında borcu olanların sayısının 8 milyon 672 bin kişi olduğu saptandı. Büyük bölümü trafik para cezası olan bu bölümün toplam borca oranının yüzde 65 olduğu belirlendi. Yapılan hesaplamaya göre, bin lira ile 5 bin lira arasında borcu olanların sayısı 2 milyon 972 bin, 5 bin lira ile 7 bin lira arasında borcu olanların sayısı bir milyon 201 bin, 20 bin lira ile 50 bin lira arasında borcu olanların sayısı 283 bin, 50 bin lira 100 bin lira arasında borcu olanların sayısı 92 bin, 100 bin lira ile 500 bin lira arasında borcu olanların sayısı 66 bin, 500 bin lira ile bir milyon lira arası borcu olanlar 6 bin 691, bir milyon lira üstü borcu olanların sayısı ise 5 bin 504 olarak saptadı.

Radikal