ABDnin

ABD’nin klorlu tavuğuna Alman direnişi

Avrupa Birliği (AB) ve ABD arasında müzakereleri süren serbest ticaret anlaşmasına Almanyadan itiraz sesleri yükseliyor. ABDnin Avrupada ticari dinleme faaliyetleri yaptığının iddia edilmesinden bir süre sonra Almanyada gıda güvenliği sebebiyle ABD ürünlerine pazarını açmak istemediğini söyleyen sesler çoğalıyor. Her iki tarafa da 100 milyar dolarlık büyüme sağlayabilecek bu serbest ticaret anlaşmasının büyüme ve istihdam sağlayabileceğini fakat her halükarda kamuoyunun desteğini alması gerektiği belirtiliyor.

Almanya Başbakanı bir keresinde “ABD ve AB arasındaki ticaret anlaşmasından daha fazla istediğim bir şey yok” ifadelerini kullanmıştı fakat bugün Brüksel ve Wahshingtonda birçok kişinin endişe ettiği gibi Almanların bu konu hakkındaki görüşlerinin değiştiği belirtiliyor. Bu da ABnin en büyük ihracatçısını dünyanın en büyük ticaret anlaşmasının en sesli muhalifine dönüştürüyor. Transatlantik bir anlaşma Avrupa Birliğinin ihracat motoru Almanyaya 800 milyon insanın yaşadığı bir pazar kazandırabilir ve Almanya lüks otomobillerini, trenlerini ve kimysallarını ABDde satarak son aylarda bocalamış olan ekonomisine cazip bir etki sağlayabilir. Fakat sadece bazılarının beklediği gibi Avrupanın gıda ve çevre koşullarına karşı tehdit endişeleri en fazla Almanyada ses buldu. Ülkenin güçlenen ve etkili Yeşiller Partisi ABDdeki kötü ve sağlıksız gıda ve çevre konularını gündemine taşıyarak ABDnin dinleme faaliyetlerine de değindi.

Almanların çoğu klor tavuğu sağlıksız buluyor

ABD istihbaratının Almanyada ticari dinleme yapmış olduğu iddialarından önce dahi ABDde tavuklara klor enjekte ediliyor olmasının Avrupada tanıtılmış olmasının Almanları alarma geçirdiği ve AB-ABD ticaret anlaşması hakkındaki endişeleri büyüttüğü belirtiliyor. Almanya’da ‘klor tavuk deyiminin taksi şöföründen ev hanımlarına herkesin dilinde olduğu ifade ediliyor. Araştırma firması Forsanın yapmış olduğu bir anketin sonuçlarına göre Almanların büyük bir çoğunluğu ABDde kullanımı serbest olan klorinle yıkanmış tavuğun insan sağlığına tehlike oluşturduğuna inanıyor. Avrupa Birliğinde aynı amaç için antibiyotikler kullanılıyor. Merkel bu endişeleri biraz olsun dindirmek için “ABD ile bir anlaşma imzalansa bile klor tavuk uygulamasına izin verilmeyecek” diye açıklama yapmıştı..

Dünya