ABD

ABD: İsrail hidrojen bombası üretebilir

ABD Savunma Bakanlığı, Şubat ayının başlarında İsrail’in nükleer çalışmalarını gösteren bir rapor yayınladı. Rapor Netanyahu’nun ABD Kongresi’nde yapacağı konuşmanın öncesinde yayınlandı

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, İsrail’in nükleer faaliyetlerinin bir kısmını ifşa etti. İsrail, hidrojen bombası yapabilmesine imkan sağlayacak olan bazı gelişmeler kaydetti denen rapor, aslında Şubat ayı başında açıklanmış ancak Amerikan basınına yansımamıştı.

Pentagon, geçtiğimiz Şubat ayının ilk günlerinde gizli olarak kaydedilmiş bir raporun gizliliğini kaldırdı. Toplam 386 sayfa olan rapor 1987 yılının Nisan ayında tamamlanmış ve Pentagon yetkililerine teslim edilmiş. Rapor aradan geçen 28 yıl boyunca gizli kaldıktan sonra, Beyaz Saray’la İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasındaki gerginliğin arttığı günlerde dünyaya servis edildi. Rapor, İsrail’in nükleer faaliyeti olmadığına yönelik iddialarını da çürütür nitelik taşıyor.

İsrail bugüne kadar nükleer programının bulunduğunu kabul etmezken, belge, bu ülkenin programının varlığını ve büyüklüğünü gösteriyor.

Dünya Bülteni