abd

ABD dinlemeden duramıyor

ABD'de gizli yargı kararıyla bir telekom şirketine “Abonelerinin yurtiçi ve yurtdışı arama kayıtlarını Ulusal Güvenlik Kurumu'na ilet” emri verildiği ortaya çıktı.
ABD Adalet Bakanlığı ’nın 2012’de 2 ay boyunca uluslararası haber ajansı AP’nin telefonlarını izlediğinin ortaya çıkmasının ardından bu kez ABD Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) yeni bir ‘telekulak skandalı’ ile gündem yarattı. Britanya’nın Guardian gazetesi, NSA’nın on milyonlarca Amerikalının telefon kayıtlarını topladığını ortaya çıkardı. Habere göre NSA, aldığı gizli bir mahkeme kararına dayanarak ülkenin en büyük mobil iletişim operatörlerinden biri olan şirketten, ‘bütün abonelerinin elektronik bilgilerini ve yapılan bütün yurtiçi ve uluslararası aramaların kayıtlarını günlük olarak iletmesini’ talep etti. 
Temmuza kadar sürecek 
Dış İstihbarat İzleme Mahkeme-si’nden (FISA) Yargıç Roger Vinson’ın imzasını taşıyan 25 Nisan tarihli karar uyarınca, NSA 3 ay boyunca yani 19 Nisan – 19 Temmuz 2013 arasında şirketten telefon kayıtlarını alma hakkına sahip oldu. Guardian gazetesi “Bu belgeler, Başkan Barack Obama iktidarında şüpheli olduklarına dair hiçbir veri olmaksızın milyonlarca Amerikan vatandaşının iletişim bilgilerinin toplu bir şekilde izlendiğini ilk kez kanıtladı” ifadelerini kullandı.