ABD

ABD 41 yıl sonra ilk ham petrolü Kore’ye yolladı

ABD, yaklaşık 41 yıl sonra ilk kez ham petrol ihracatı yaptı. Uzun yıllar sonra ihraç edilen ilk petrol, Güney Koreli bir rafineri tarafındaın satın alındı

OPEC üyesi Arap ülkelerinin uyguladığı ambargo sonrasında, ülke içindeki petrolün başka ülkelere ihraç edilmesine yasak getiren ABD, dünya petrol pazarına ilk kez ürün yolladı. 40 milyon dolar değerinde 400 bin varil petrolü taşıyan gemi, Teksastan ayrılırken, Güney Koreli “GS Caltex” adlı rafineri şirketi tarafından satın alındığı belirtiliyor. Amerikan petrolü için Asyalı başka müşterilerin de bulunduğu, ihracatın günlük 800 bin varile çıkabileceği kaydediliyor.

Sınırlı izin verildi

Son yıllarda kaya gazı tektnolojisi gibi alternatif yollara ağırlık veren ABDnin petrol üretimi, yıllar sonra ihtiyacından fazla miktara ulaşmıştı. İhraç edilen ve ultra hafif petrol olarak nitelenen ürün, benzin, dizel veya jet yakıtı olarak işlenebiliyor. Bu ihracatın belirli şirketlere verilen “sınırlı” izinle gerçekleştirildiği, yani petrol ihracat yasağının tam olarak kalkmadığı belirtiliyor.

Milliyet